Zalew Tatar w Rawie MazowieckiejRSS

Obiekt o powierzchni ponad 55 hektarów utworzony poprzez spiętrzenie rzeki Rawka. Głębokość zbiornika to ok. 2,0-3,5 m. Jest on częścią Ośrodka Sportu i Rekreacji im. Haliny Konopackiej – słynnej polskiej olimpijki – lekkoatletki, wielokrotnej rekordzistki świata urodzonej w Rawie Mazowieckiej.

Nazwa zalewu wzięła się od miejscowości Tatar k/Rawy Mazowieckiej, która dzisiaj jest integralną częścią miasta. W czasie II Wojny Światowej (1942) powstała tu zorganizowana przez Związek Organizacji Rybackich w Polsce Prywatna Szkoła Rybacka prof. dr Franciszka Staffa – wybitnego polskiego ichtiologa, gdzie młodzież uczyła się rybactwa, zoologii, rolnictwa i hodowli ryb. Wg historyków szkoła była przykrywką dla działalności konspiracyjnej partyzantów z Armii Krajowej.

W odległości niespełna 100 metrów od zalewu znajduje się basen Aquarium Centrum Fit Rawa. W okresie zimowym przy pływalni funkcjonuje zadaszone lodowisko. W sezonie letnim teren lodowiska wykorzystywany jest jako skatepark i tor do jazdy na rolkach i wrotkach.

Na terenie obiektu wypożyczalnia sprzętu wodnego. Znajdują się tu także hala sportowa z sauną, korty tenisowe, boisko do piłki plażowej, oraz siłownia zewnętrzna. Ścieżka pieszo-rowerowa biegnie dookoła zalewu. Wokół zalewu rozmieszczono wiele kolorowych ławek wyrzeźbionych w drewnie, przedstawiających sylwetki zwierząt.

W okresie letnim zorganizowana jest strzeżona plaża. W pobliżu sporo pubów w których można zamówić smaczny posiłek.

Strony internetowe:

http://www.tatarrawa.pl/

http://www.osirrawa.pl/

Lokalizacja GPS: 51.7545222, 20.2369724

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

 

Pierwszy komentarz

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Żelbetowy schron kolejowy w Konewce| Zalew „Słok” niedaleko Bełchatowa| Park Edukacyjno-Rozrywkowy Mikrokosmos w Ujeździe|
Facebook