Młyn i zalew z tamą na rzece Grabi w BaryczyRSS

Barycz jest wsią leżącą w powiecie pabianickim w gminie Dobroń. Leży w odległości ok. 12 km od Pabianic, 25 km od Łodzi. Przed reformą administracyjną (1999 r.) wieś należała do województwa sieradzkiego.

Młyn w Baryczy istniał już w XV wieku a jej właścicielem był kasztelan sieradzki Krzesław Konarski. Obecny uruchomiono dokładnie 100 lat temu za sprawą dziedzica Józefa Portycha.  Poprzez mielenie zboża wytwarzano w nim mąkę i śrutę dla zwierząt. Zapewniał także prąd elektryczny dzięki turbinie napędzanej siłą rzeki Grabi. Z powodu niskiego stanu wody wymieniono w nim napęd na elektryczny i dobudowano murowaną motorownię.

Okolice tamy to obecnie okolica zarośnięta krzakami i dziką roślinnością. Podobnie staw retencyjny przed tamą, służący obecnie wędkarzom jako łowisko. Dawniej miejsce to przyciągało amatorów kąpieli z okolicznych wiosek i miast. Dziś obowiązuje tu zakaz kąpieli, m. in. w związku z licznymi utonięciami (głębokość wody za jazem to ok. 5 m). Również kajakarze powinni uważać na „wciąganie” kajaków przez tamę i konieczność wcześniejszego przerwania spływu i kontynuowania go dopiero za jazem. Miejsce to było również popularnym dzikim  polem kempingowym. Dziś może przyciągać wspomnianych już amatorów wędkowania, spacerów po okolicznym sosnowych lasach, grzybiarzy, turystów, piknikowiczów, biologów, romantyków, ornitologów, rowerzystów czytelników naweekendzik.pl 😉 etc.

GPS: 51.594621, 19.220767

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Uzdrowisko termalne w Uniejowie| Podziemna trasa turystyczna w Grotach Nagórzyckich| Zalew Tatar w Rawie Mazowieckiej|
Facebook