TATANKA – wioska indiańska w Solcy MałejRSS

W województwie łódzkim, na terenie gminy Ozorków w 2003 roku powstała wioska indiańska Tatanka. Założona została przez członka Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian – Jarosława Pruchniewskiego. Tatanka w języku Indian Lakota oznacza bizona – amerykańskiego odpowiednika polskiego żubra.

Lud tubylczy Wielkich Równin żył w prawdziwej symbiozie z bizonami, na których oparta była cała egzystencja Indian. Polowania na bizony stanowiły nie tylko źródło pożywienia a tym samym przetrwania na prerii.

Ze skór bizonów szyte były namioty, torby i ubrania. Mięso stanowiło główny składnik pokarmu. Jego zapasy suszone były na okres zimowy. Z kości wyrabiano narzędzia, ozdoby, maski. Wyschnięte w słońcu odchody wykorzystywano jako opał.

Na terenie wioski znajduje się jedyna w Polsce indiańska ziemianka o powierzchni 100 m kwadratowych. Pełni ona funkcję muzeum, w którym zgromadzono dużą kolekcję indiańskiego rękodzieła, gromadzoną przez właściciela od kilkunastu lat.

W Tatance rozstawiono kilkanaście namiotów tipi. Znajduje się tu także plac zabaw dla dzieci, mini zoo ze zwierzętami z którymi stykają się rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej, sauna indiańska, cmentarz indiański i travois (środek transportu). Atrakcje adresowane głównie dla dzieci (także te dorosłe ;), oferowane przez właścicieli to m. in. malowanie twarzy, strzelanie z łuku, rzut włócznią, rzut na bizonie rogi, zabawy w stylu indiańskim, pieczenie kiełbasek przy ognisku, noclegi w indiańskim tipi, pikniki, festyny. Istnieje również możliwość przejażdżki koniem indiańskiej rasy Appaloosa.

Dla turystów indywidualnych możliwość zwiedzania samodzielnego lub z przewodnikiem. Polecam tą drugą opcję jako połączenie aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu z edukacją.

W wakacje TATANKA czynna jest codziennie w godz. 11.00-18.00 (z wyjątkiem poniedziałków).

Przed wejściem na teren wioski obszerny bezpłatny parking samochodowy.

Strona internetowa: www.indianie.pl

Lokalizacja GPS: 52.008603, 19.22616

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

 

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Zalew w Czarnocinie| Modrzewiowy kościół św. Wawrzyńca i Tomasza w Łobudzicach| Romańska Archikolegiata w Tumie|
Facebook