Ogród Zmysłów i Pałac Grudzińskich w PoddębicachRSS

W centrum Poddębic znajduje się jedyny w województwie łódzkim park zdrojowy. Jest nim geotermalny Ogród Zmysłów nawiązujący formą do parków utworzonych w miejscowościach o charakterze uzdrowiskowym takim jak np. Ciechocinek, Rabka Zdrój, Kudowa Zdrój, Połczyn Zdrój, Cieplice i innych. A wszystko to za sprawą wydobywanej z głębokości dwóch kilometrów wody geotermalnej – poddębickiego złota o właściwościach leczniczych. Ogród składa się z pięciu części odpowiadających ludzkim zmysłom: wzroku, słuchu, węchu, dotyku i orientacji przestrzennej. Ogród to niezwykłe miejsce odpoczynku, zabawy, rekreacji ale także terapii i rehabilitacji na świeżym powietrzu z licznymi instalacjami wykorzystującymi wody geotermalne, wodnymi kaskadami, gniazdami muzycznymi, siedziskami zapachowymi, święcącymi na kolorowo fontannami, bujanymi ławkami, murem sensualnym, wiszącymi mostkami, ścianami wodnymi, grotą luster, megakalejdoskopem itp. Przed wejściem do ogrodu stoi renesansowa brama przy której umieszczono tablicę informacyjną.

Znajdujący się w obrębie parku pałac to prawdziwa perła renesansu z 1610 roku. Powstał według projektu Jerzego Hoffmana za sprawą dziedzica Poddębic, wojewody rawskiego Zygmunta Grudzińskiego. Budowlę dokończył jego syn Stefan, starosta pilski i bolimowski. Na uwagę zasługuje pięciopiętrowa wieża, której wysokość to 17 metrów. Pełniła dawniej funkcję skarbca. Podczas prac konserwatorskich odnowiono elewację pałacu, loggię (1750 r.), herb Wysogotta Zakrzewskich i znajdujący się pod nim zegar słoneczny a także jego wnętrza, piwnice, dach, arkadowe krużganki. Aktualnie w odnowionym Pałacu mieści się Poddębicki Dom Kultury i Sportu.

Kilkanaście metrów od wejścia do parku stoi głaz z 1962 roku poświęcony setnej rocznicy przybycia w okolice Poddębic (Bronowo) polskiej pisarki Marii Konopnickiej .

Rewitalizacja ok. 4 hektarów XVII-XVIII wiecznego zespołu pałacowo-parkowego w Poddębicach możliwa była dzięki funduszom z Unii Europejskiej oraz dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środkom własnym gminy w łącznej kwocie kilkunastu milionów złotych. W trakcie odnawiania parku wzmocniono brzegi płynącej obok rzeki Ner. Na bulwarze biegnącym wzdłuż rzeki Ner pojawiły się nowe ławki i oświetlenie. Utworzono też ścieżki pieszo-rowerowe. W parku założono nowe ogrodzenie.

Ogród Zmysłów czynny jest codziennie w godzinach 10.00-22.00, od listopada w godzinach 10.00-20.00

Pijalnia Wód Termalnych znajduje się w pobliskim XIX-to wiecznym kościele ewangelicko-augsburskim. Kościół ten odnowiono z funduszy europejskich za kwotę ponad 2,3 mln zł. Pijalnia czynna jest od środy do piątku w godzinach 12.00 – 16.00, w soboty- niedziele w godzinach 12.00-20.00

Strona internetowa:

http://www.pdkispoddebice.pl/

Facebook:

https://www.facebook.com/OgrodZmyslowPoddebice/

Więcej informacji o pałacu:

http://www.zamkilodzkie.pl/pliki/poddeb.htm

Lokalizacja GPS: 51.888487, 18.950792

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Młyn nad rzeką Mrogą i staw w Kołacinie| Plac 11 Listopada i gotycka kolegiata w Łasku| OSiR TAMA nad Pilicą w Inowłodzu|
Facebook