Park Ocalałych w ŁodziRSS

Park ma powierzchnię 8,5 ha. Zaprojektowany przez Grażynę Ojrzyńską Park – pomnik, symbol holokaustu Żydów. Powstał ku pamięci ofiar, które przeżyły Ghetto Litzmannstadt, utworzone w czasie II Wojny Światowej przez III Rzeszę Niemiecką. Powstał w 60 rocznicę likwidacji łódzkiego getta.

To drugie pod względem wielkości getto w Polsce naziści utworzyli 8 lutego 1940 roku. Teren getta odizolowano od reszty miasta i zamknięto w nim Żydów mieszkających w Łodzi a następnie przesiedlano ich z całego województwa łódzkiego. Dalsze losy mieszkańców niemieckiego getta zlokalizowanego w Łodzi, podobnie jak wszystkich innych utworzonych przez hitlerowców, zgodnie z planem eksterminacji Żydów wiązały się z wywozem do obozów zagłady, gdzie większość została zamordowana.

Ci, którzy ocaleli z holocaustu zasadzili tu swoje drzewka pamięci, które są ponumerowane. Wzdłuż alei znajdują się tabliczki z nazwiskami i numerami drzewek.

Pomysłodawczynią parku była Halina Elczewska, która przeżyła łódzkie getto, następnie Auschwitz i Ravensbrück.

Na terenie parku znajduje się staw utworzony na rzece Łódce, przy którym znajduje się Pomnik Orła Białego i Pomnik Polaków Ratujących Żydów w formie tablic ułożonych w kształcie gwiazdy Dawida, upamiętniający „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. To najwyższe izraelskie odznaczenie nadawane, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie.

Na szczycie 10 metrowego Kopca Pamięci , z którego rozciąga się widok na park – znajduje się pomnik – Ławka Jana Karskiego.

Jan Karski urodził się w Łodzi, podczas II Wojny Światowej pełnił funkcję kuriera i emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego w stopniu porucznika. Był świadkiem Holokaustu. Dwukrotnie odznaczony Orderem Virtuti Militariraz najwyższymi odznaczeniami państwowymi – polskim Orderem Orła Białego i amerykańskim Medalem Wolności. Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, honorowy obywatel państwa Izrael.

W Parku Ocalałych wybudowano Centrum Dialogu imienia Marka Edelmana – Polaka żydowskiego pochodzenia, lekarza kardiologa z wykształcenia, jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim, kawalera Orderu Orła Białego. Zadaniem Centrum jest popularyzowanie wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwa Łodzi ze szczególnym uwzględnieniem kultury żydowskiej.

Lokalizacja GPS: 51.7875, 19.473418

 

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Ośrodek Sportu i Rekreacji Wawrzkowizna| Modrzewiowy kościół św. Wawrzyńca i Tomasza w Łobudzicach| Stary Młyn w Kolonii Karczmy|
Facebook