Obiekt rekreacyjno-wypoczynkowy „Stawy Jana”RSS

Ośrodek zlokalizowany jest w dzielnicy Łódź Górna, pomiędzy ul. Kosynierów Gdyńskich, Rzgowską i Paradną, przy ul. Rzgowskiej 247, w dolinie rzeki Olechówki.

W 18-hektarowym parku znajduje się staw ze strzeżonym kąpieliskiem, piaszczystą plażą o powierzchni ok. 4 ha i przystanią wodną, gdzie można wypożyczyć rowery wodne, kajaki i łodzie. Na terenie ośrodka znajdują się m. in.: ogrodzone boisko do piłki plażowej, boisko do piłki nożnej i koszykówki (ORLIK), plac zabaw dla dzieci, wyposażony w zjeżdżalnie, huśtawki, karuzele i piaskownicę. Dla starszych przygotowano ścieżkę zdrowia oraz mini siłownię. Ośrodek posiada rozległe trawniki, zachęcające do piknikowania.

W północno-wschodniej części ośrodka przy ul. Kosynierów Gdyńskich, znajduje się zabytkowy dwór z XVIII w. , wybudowany  przez Benedykta Górskiego w ówczesnej wsi Chojny, w pobliżu traktu, prowadzącego do Piotrkowa Trybunalskiego. Przed II wojną Światową właścicielem folwarku chojeńskiego, w skład którego wchodził park z dworem i dwa stawy był Franciszek Zimmerman. Po wojnie majątek został znacjonalizowany, włączony do granic Łodzi i nazwany „Stawami Jana”. Obecnie istnieje tylko jeden staw, po drugim pozostała tylko historia i zagłębienie terenu  w okolicach Chojeńskiego Klubu Sportowego.  Nazwa obiektu wzięła się od Jana Mulinowica, mieszczanina krakowskiego, który został osierocony i wypędzony z domu. Zaopiekowało się nim małżeństwo, które znalazło go zapłakanego na drodze do Piotrkowa, w pobliżu dzisiejszych Stawów (ok. ul. Kolumny). Jan odziedziczył po nich pokaźny majątek a na ich cześć w tym samym miejscu postawił w 1634 roku marmurową 11-sto metrową kolumnę ze złoconym krzyżem, która przetrwała do II wojny Światowej, kiedy to zniszczyli ją hitlerowcy.  Była ona najstarszym polskim świeckim pomnikiem, powstałym 10 lat przed Kolumną Zygmunta III Wazy w Warszawie. Po wojnie w tym miejscu postawiono postument z figurą Chrystusa.

Za dworkiem usytuowany jest camping z domkami turystycznymi oraz pole biwakowe.

Obiekt „Stawy Jana” pełni rolę zielonych płuc miasta. Organizowane są tutaj różne imprezy sportowo-rekreacyjne.

W sezonie letnim w każdy weekend przystań wodna czynna jest w godzinach 10.00 – 18.00

 Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

GPS: 51.709408, 19.483923

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Widok na największą dziurę w Europie we wsi Żłobnica| Kamienisty wodospad w Łyszkowicach nad Wartą| Plac 11 Listopada i gotycka kolegiata w Łasku|
Facebook