Zajezdnia Muzealna Brus w ŁodziRSS

Zajezdnia tramwajowa znajdująca się przy ul. Konstantynowskiej 115 uruchomiona została 17 grudnia 1910 roku przy okazji otwarcia linii do Konstantynowa Łódzkiego. Na terenie znajdują się hala postojowa, hala maszynowa zasilająca linię w energię elektryczną, magazyny i budynki obsługi. Na terenie zajezdni znajdują się tramwajowe pojazdy i wagony pasażerskie. Na szczególną uwagę zasługują m.in. najstarszy używany na łódzkiej linii tramwaj Herbrand VNB-125 z numerem 11 (1898 r.) z dębową konstrukcją nadwozia oraz odrestaurowany w 2010 roku zielony z całkowicie metalowym nadwoziem Sanok serii Sn1 o numerze 17 (1928 r.) oraz inne wagony techniczne, towarowe, pługi odśnieżne. Na terenie obiektu można zobaczyć również kilka starych autobusów marki Jelcz i Ikarus.

Zajezdnię na Brusie po 102 latach działalności wyłączono z ruchu 31 marca 2012 roku.

Kilka razy w roku jest otwarta dla zwiedzających w trakcie tzw. „drzwi otwartych”. Informacje o dostępności tego miejsca dla turystów i zwiedzających znajdują się na stronie internetowej. Członkowie Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi odkupują wycofane z eksploatacji pojazdy i zajmują się ich niełatwą renowacją i odbudową. Przy okazji zwiedzania można wesprzeć finansowo działalność pasjonatów przywracających zabytkowe tramwaje do świetności.

Warto ratować tą ciekawą historię łódzkiej komunikacji miejskiej i zabytkowy już tabor kolejowy, który po latach swojej świetności marnował się i niszczał lub służył zastępczo jako domki letniskowe, lub pełnił funkcję werand, pokojów gościnnych itp.

Strona internetowa:

http://www.kmst.pl/

http://mkmlodz.webd.pl/zajbrus/brus.htm

Lokalizacja GPS: 51.7532926,19.3805796

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Zabytkowy dwór na wyspie w Krześlowie| Pałac Walewskich w Walewicach| Dwór Małachowskich w Bąkowej Górze|
Facebook