Menu
Categories
Licznik odsłon: 9 469
Zalew Tatar w Rawie Mazowieckiej
15 października 2015 łódzkie

Obiekt o powierzchni ponad 55 hektarów utworzony poprzez spiętrzenie rzeki Rawka. Głębokość zbiornika to ok. 2,0-3,5 m. Jest on częścią Ośrodka Sportu i Rekreacji im. Haliny Konopackiej – słynnej polskiej olimpijki – lekkoatletki, wielokrotnej rekordzistki świata urodzonej w Rawie Mazowieckiej.

Nazwa zalewu wzięła się od miejscowości Tatar k/Rawy Mazowieckiej, która dzisiaj jest integralną częścią miasta. W czasie II Wojny Światowej (1942) powstała tu zorganizowana przez Związek Organizacji Rybackich w Polsce Prywatna Szkoła Rybacka prof. dr Franciszka Staffa – wybitnego polskiego ichtiologa, gdzie młodzież uczyła się rybactwa, zoologii, rolnictwa i hodowli ryb. Wg historyków szkoła była przykrywką dla działalności konspiracyjnej partyzantów z Armii Krajowej.

W odległości niespełna 100 metrów od zalewu znajduje się basen Aquarium Centrum Fit Rawa. W okresie zimowym przy pływalni funkcjonuje zadaszone lodowisko. W sezonie letnim teren lodowiska wykorzystywany jest jako skatepark i tor do jazdy na rolkach i wrotkach.

Na terenie obiektu wypożyczalnia sprzętu wodnego. Znajdują się tu także hala sportowa z sauną, korty tenisowe, boisko do piłki plażowej, oraz siłownia zewnętrzna. Ścieżka pieszo-rowerowa biegnie dookoła zalewu. Wokół zalewu rozmieszczono wiele kolorowych ławek wyrzeźbionych w drewnie, przedstawiających sylwetki zwierząt.

W okresie letnim zorganizowana jest strzeżona plaża. W pobliżu sporo pubów w których można zamówić smaczny posiłek.

Strony internetowe:

http://www.tatarrawa.pl/

http://www.osirrawa.pl/

Lokalizacja GPS: 51.7545222, 20.2369724

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

 

"1" Comment
  1. Zalew jest bardzo ładny. Można znależć miejsce dla każdego, cień, słońce, ścieżka rowerowa, ale…. zawsze pozostaje jakieś ale. Na duży minus przemawia całkowity brak toalet. Jedyna jaką można użytkować jest w restauracji, można z niej korzystać po zrobieniu zakupów.
    Wszyscy plażowicze biegają do pobliskiego lasku i tam….wiadomo co.
    Kiedy będą toalety jakiekolwiek????

Dodaj komentarz
** *