Sieradzki Park EtnograficznyRSS

W sąsiedztwie „Wzgórza Zamkowego” w Sieradzu obok koryta rzecznego Żegliny przy ul. Grodzkiej 1 utworzono skansen Ziemi Sieradzkiej – Sieradzki Park Etnograficzny. To miejsce w którym czas zatrzymał się kilkadziesiąt a czasami nawet kilkaset lat temu.

Znajduje się tu zrekonstruowany dom i zagroda rzeźbiarza ludowego Szczepana Muchy (1908-1982) urodzonego we wsi Stępień pow. Sieradz, który mieszkał we wsi Szale. We wnętrzu chałupy oraz w otoczeniu zagrody znajdują się drewniane rzeźby wykonane przez tego artystę w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. 60-cio letni artysta został odkryty przez ówczesną dyrektor Muzeum w Sieradzu Zofię Neymanową. W ciągu zaledwie dwóch lat ten rzeźbiarz samouk w podeszłym wieku zyskał uznanie zdobywając wiele nagród i wyróżnień a jego rzeźby do dziś uświetniają wiele muzeów i zagród ludowych. Rzeźbił on wyłącznie dla siebie aby upiększyć swoje otoczenie. Jego twórczość rozpoczęła się od ozdabiania płotu zagrody wymyślnymi sztachetami zdobionymi głowami ludzkimi, motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Jego twórcze zainteresowanie skupiało się też na przedmiotach codziennego użytku. Cechą szczególną jego twórczości była prostota i demoniczność spotęgowaną ciemnym kolorem rzeźb konserwowanych pokostem lub bejcą.

Na terenie skansenu znajdują się też: chałupa ze wsi Męka z XIX wieku spod Sieradza, stodoła z Rudy, obora z wozownią ze wsi Wiertelaki gm. Brąszewice z przełomu XIX i XX wieku oraz sołek drewniany „kumora” z około 1810 r. pochodzący z Brąszewic Zabrodzia, zrekonstruowany piec z czerwonej cegły do wypieku chleba z 1955 roku ze wsi Kopyść w gminie Łask, ule pszczelarskie, drewniany krzyż oraz kapliczka. Na zdjęciach widoczna jest także ekspozycja narzędzi i urządzeń rolniczych umieszczonych pod zadaszoną wiatą.

Czynny w miesiącach maj-listopad z wyjątkiem poniedziałków. W dni robocze 10.00-15.30, soboty i niedziele 10.00-17.00. Na terenie skansenu obowiązuje absolutny zakaz palenia papierosów.

Koszt wstępu na teren Sieradzkiego Parku Etnograficznego to 5 zł dla osoby dorosłej i 3 zł dla dziecka.

Na terenie skansenu możliwa jest organizacja różnego rodzaju klimatycznych spotkań firmowych i integracyjnych.

Strona internetowa:

http://muzeum-sieradz.com.pl

Lokalizacja GPS: 51.5920433, 18.7477716

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

 

Pierwszy komentarz

  1. Pingback: Wzgórze Zamkowe w Sieradzu | naweekendzik.pl

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Staw Myślęcin w Łaziskach w gminie Dłutów| TATANKA – wioska indiańska w Solcy Małej| Palmiarnia w Łodzi|
Facebook