Park im. Stefana Złotnickiego w Zduńskiej WoliRSS

Park o powierzchni ponad 9,5 hektara nazwany na cześć Stefana Prawdzica Złotnickiego, dziedzica dóbr Zduńska Wola. Miasto zawdzięcza mu nadanie praw miejskich, głównie dzięki rozwojowi drobnego tkactwa, następnie manufaktur poprzez sprowadzenie do ówczesnej osady tkaczy ze Śląska, Saksoni, Prus i Czech.

W parku znajdują się dwa stawy, na jednym z nich znajduje się wyspa. To, co zwraca szczególną uwagę po wejściu do parku to zabytkowe, stare drzewa. Występuje tu wiele pomników przyrody m. in. wiąz polny, dąb i wiąz szypułkowy, lipa drobnolistna, wierzby białe, klony srebrzyste. Na terenie obiektu znajduje się plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa, stolik szachowy, stół do ping-ponga.

W tym roku rozpocząć ma się długo wyczekiwana rewitalizacja parku. Dzięki funduszom park ma odzyskać dawny blask z początku XX wieku, nadany przez jego twórcę Zenona Anstadta. Ten słynny łódzki dziedzic browarnictwa wykupił parowy Browar Staropolski w Zduńskiej Woli. Obok niego wybudował park miejski. Wzorował się na Parku Helenów w Łodzi, który już wcześniej założyli bracia Anstadt.

Odnowienie parku ma kosztować w sumie ok. 8 mln złotych z czego 3,5 mln złotych to dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Umocnione zostaną brzegi stawu i rzeki Pichny, powstanie altana na wyspie, nowe oświetlenie, alejki z kostką granitową, fontanna pływająca, nowy mostek prowadzący na wyspę, ławki, domki dla kaczek i łabędzi, chodniki, toalety publiczne.

Lokalizacja GPS: 51.5988442, 18.9347798

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

 

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Staw w Będkowie| Młyn wodny we Wdowinie| Dwór Małachowskich w Bąkowej Górze|
Facebook