Zapora wodna i elektrownia w Skęczniewie nad JeziorskiemRSS RSS

Zapora powstała w latach 1975-1986 w celu regulacji biegu rzeki Warty na terenie obecnych województw: łódzkiego i wielkopolskiego. Na koronie zapory umieszczono tablicę na kamieniu upamiętniającą projektanta i pomysłodawcę zapory – Józefa Głuszaka (1917-1989). Zapora czołowa w Skęczniewie przez którą biegnie granica obu województw to zapora ziemna (gruntowa) uszczelniona żelbetonem. Jej twórcom zależało na uniezależnieniu się od szkodliwych dla ludzi kaprysów aury i warunków meteorologicznych. Stanowi ona ochronę przeciwpowodziową jak również zabezpieczenie przed suszą, poprzez nawadnianie użytków rolnych. Oprócz tego przy jazie zbudowano elektrownię wodną produkującą energię elektryczną o mocy blisko 5 MW (20 GWh rocznie). Wysokość zapory to 20 metrów a jej długość 2,73 km. Jeziorsko to największy zbiornik wodny w regionie łódzkim. Pojemność akwenu to ponad 200 mln metrów sześciennych wody a powierzchnia 4200 ha (42 km kwadratowych). Średnia głębokość wody to 2-4,5 metra a przy samej zaporze 11 metrów.

Budowa tego sztucznego jeziora spowodowała powstanie w środku Polski specyficznej oazy i ostoi ptactwa wodno-błotnego o randze europejskiej a tym samym wzrost funkcji ekologicznej całego obszaru obejmującego zbiornik zaporowy. Polega ona na ochronie ptactwa i utrzymaniu jego warunków lęgowych i siedliskowych w utworzonym w tym celu na terenie zbiornika rezerwacie. Występuje tu w różnych porach roku ponad 200 gatunków ptactwa z czego połowa gniazduje na terenie zbiornika. Spotkać tu można m. in.: czaple białe, rybitwy białowąse, kormorany, rybołowy, gęgawy, ohary , perkozy dwuczuby, zauszniki, bąki, bączki, rybitwy czarne, łabędzie, mewy śmieszki, bociany, żurawie, orliki, orły bieliki i wiele innych gatunków.  Poziom wody w zbiorniku każdego roku jest regulowany na jazach. Napełnianie trwa od stycznia do kwietnia. Od czerwca do listopada następuje stopniowe obniżanie poziomu wody. Niestety dużym zagrożeniem dla rezerwatu jest turystyka i sporty wodne, które mają szkodliwy wpływ na gniazda i ptasie siedliska.

Lokalizacja GPS: 51.8579995, 18.7036944

Ciekawostki

Pod względem wielkości zapora na Jeziorsku jest wyższa o 4 metry od zapory w Smardzewicach i ponad dwa razy dłuższa. Pod względem powierzchni jest 2 razy większa. Zajmuje ona 1 miejsce w Polsce pod względem dostępnej pojemności. Przebija nawet zaporę w Solinie.

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

Pierwszy komentarz

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Błękitna zatoka niedaleko Pęczniewa nad Jeziorskiem| Zapora wodna i elektrownia w Skęczniewie nad Jeziorskiem|
Facebook