Widok na największą dziurę w Europie we wsi ŻłobnicaRSS

Ta zapierająca dech w piersiach panorama to wynik prawie 40-sto letniej działalności wydobywczej Kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Bełchatowie. Przeogromna dziura w ziemi z malutkimi jak zabawki dla dzieci (z perspektywy tarasu widokowego), a w rzeczywistości olbrzymimi koparkami (największa ma prawie 80 metrów!), zwałowarkami i niekończącymi się  przenośnikami taśmowymi, którymi transportowane jest to brunatne złoto. Oczyma wyobraźni można przenieść się w czasie o kilkadziesiąt lat w przyszłość i dostrzec tu jedno z najgłębszych i największych jezior w Polsce. Takie są plany zarządu kopalni na przyszłość tego wyrobiska, podobnie jak odkrywki w Szczercowie.

Reklama utworzenia jeziora na terenie wyrobisk:

Po prawej stronie tarasu widokowego widać kominy największej w Europie Elektrowni Bełchatów, opalanej węglem brunatnym wydobytym przez kopalnię, produkującej energię elektryczną. Głębokość wyrobiska to ponad 200 metrów. W grudniu 2013 roku Koparka K-41 w Polu „Szczerców” wydobyła miliardową tonę węgla o czym pisze na swojej stronie internetowej kopalnia. Według jej informacji wydobycie węgla na Polu „Bełchatów” potrwa jeszcze tylko 4 lata i zakończy się w 2018 roku ze względu na wyczerpanie złóż. Wydobycie będzie kontynuowane na Polu „Szczerców” do 2038 roku. Duże nadzieje na kontynuacje działalności wydobywczej węgla brunatnego wiąże się ze złożami węgla odkrytych w okolicach Złoczewa, gdzie od kilku lat prowadzi się odwierty, badania, przygotowywana jest dokumentacja geologiczna i planowana zmiana zagospodarowania przestrzennego. Zakończenie tych działań doprowadzi do budowy nowej kopalni węgla brunatnego w Złoczewie i rozwoju tego regionu, podobnie jak to miało miejsce w Bełchatowie.

Lokalizacja GPS tarasu widokowego: 51.229083, 19.245860

Odległości: 70 km z Tomaszowa Mazowieckiego, 60 km z Pabianic, 45 z Piotrkowa Trybunalskiego, 24 km od Wawrzkowizny, 22 km od Słoka, 15 km od Góry Kamieńsk.

Strony internetowe:

http://www.kwbbelchatow.pgegiek.pl/

http://www.elbelchatow.pgegiek.pl/

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

 

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Plaża nad rzeką Wartą w Uniejowie| Kościółek św. Mikołaja w Słupi| Staw Mateja w Lutomiersku|
Facebook