Żelbetowy schron kolejowy w KonewceRSS

Położony w lesie bunkier kolejowy powstał w czasie II Wojny Światowej (1941 r.) w odległości niespełna 4 kilometrów od Spały. Powodem wybudowania go w okolicach Spały było sąsiedztwo niemieckiego Dowództwa Wojskowego na Wschodzie (Oberbefehlhaber der Ost). Powstanie stanowisk dowodzenia w Spale nosiło kryptonim „Anlage Mitte” (Obszar Środek) i było związane z przewidywanym przez Adolfa Hitlera konfliktem zbrojnym z Rosją. Budowę schronu realizowała firma Chemische Werke „Askania” oraz robotnicy Organizacji Todta (OT), jak również wiele innych firm zatrudniających także Polaków, jednak głównie do celów transportowych.

Schron ma długość 380 metrów i robi niesamowite wrażenie zarówno z zewnątrz ukryty w lesie, porośnięty mchem niewidoczny z powietrza – jak również w środku – niezliczone betonowe tunele, labirynt pomieszczeń odgrodzonych dawniej hermetycznymi drzwiami, podziemna infrastruktura kanałów technicznych, Schron miał pomieścić składy pociągów sztabowych, będącymi jednocześnie mobilnymi bazami dowodzenia III Rzeszy. W środku schronu zachowała się część torowiska kolejowego. Z głównego korytarza prowadzi wiele zejść do równoległych tuneli i pomieszczeń obsługi pociągów. Schron wykorzystywany był również jako magazyn uzbrojenia: broni, amunicji i bomb. Schron zaminowali podczas ucieczki przed Armią Czerwoną Niemcy w 1945 roku składowanymi tu bombami.

Obecnie kompleks zamieniony w realistyczne i bogate muzeum udostępnione dla zwiedzających z ekspozycją militariów, pojazdów wojskowych, uzbrojenia, dokumentacji, zdjęć, planów i uzbrojenia, przedmiotów z czasów wojny etc.

Bezpłatny parking przed wjazdem na teren obiektu, jak również bezpośrednio na jego terenie.

Świetne miejsce na weekendowy wypad także w brzydką pogodę. W sklepiku z pamiątkami można zaopatrzyć się w wydawnictwa historyczne, magnesy na lodówkę itp.

Po przekroczeniu progu wejścia schronu przenosimy się w zupełnie inny, choć nie tak odległy świat wojny, pełny tajemnic, zagadek i niezwykłej atmosfery w której klimat wprowadzają nas dźwięki starego odbiornika radiowego, widocznego na zdjęciach 18 i 19…

Nie słychać dźwięku w tle? – włącz radio ręcznie

Temperatura wewnątrz schronu zimą to ok. 4 stopnie, latem 16 stopni, więc zaleca się zabrać ciepłe okrycie.

Lokalizacja GPS: 51.561972, 20.151758

 

Strona internetowa:

http://www.bunkierkonewka.eu/

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Plaża w Próbie k. Sieradza| Fly Fest – piknik dla fanów lotnictwa w Piotrkowie Trybunalskim| Zbiornik wodny „Młynek” w Tuszynie|
Facebook