Opactwo Cystersów w SulejowieRSS

W XII wieku w dolinie rzeki Pilicy pojawiło się dwunastu mnichów z Opactwa Morimond we Francji. Nazwa opactwa wzięła się z łacińskiego „mori mundo” co oznaczało wyrzeczenie się świata i życie w samotności i ciszy. Nazwa „cystersi” wywodzi się od łacińskich słów: cistella – sitowie wodne albo cisterna – podmokły teren – miejsce usytuowania pierwszego ich klasztoru w Citeaux.

Cystersi słynęli z uprawiania ziem, hodowali bydła, produkcji wina, budownictwa. Ich ubiór składał się z białego habitu z czarnym szkaplerzem przepasanego płóciennym pasem. Sprowadzeni oni zostali do Polski przez Kazimierza Sprawiedliwego. Klasztor Cystersów w Sulejowie powstał w 1176 roku.

W drodze na Grunwald w 1410 r. w Opactwie Sulejowskim gościł król Polski Władysław Jagiełło.

Od 19 lipca 1986 r. klasztor administrowany jest przez cystersów z Wąchocka.

To niezwykle klimatyczne miejsce w województwie łódzkim i jeden z najlepiej zachowanych do dzisiejszych czasów obiektów cysterskich w Europie. Specjalnym rozporządzeniem Prezydenta RP uzyskał status pomnika historii.

Dookoła terenów opactwa w skład którego wchodzą klasztor i kościół cysterski znajdują się zbudowania gospodarcze i obronne. Zachowała się do dziś jedna ściana dormitorium dawnego miejsca odpoczynku cystersów oraz 6 baszt: Attykowa z flankami, rycerska, najwyższa Krakowska, muzyczna w kształcie walca, Opacka i najstarsza Mauretańska

W dawnych budynkach gospodarczych utworzono Hotel Podklasztorze z restauracją. W podziemiach hotelu znajduje się nowoczesny basen kąpielowy. Goście mogą korzystać z sauny, bilarda, stołu do tenisa stołowego a dzieci z figloraju i placu zabaw w plenerze.

Realizowanych było tu wiele produkcji filmowych m. in. „Potop” Andrzeja Wajdy (1974) czy „Naznaczony” Bartka Kurowskiego i Kuby Nieścierowa (2008).

W cysterskim kościele odbywają się koncerty będące częścią Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Kolory Polski” organizowanym przez Filharmonię Łódzką im. Artura Rubinsteina.

11 listopada 2014 r. na placu przed Arsenałem dokonano uroczystego odsłonięcia i poświęcenia topolowego pomnika przedstawiającego księcia Kazimierza Sprawiedliwego wręczającego akt fundacyjny białemu mnichowi.

Zwiedzając wnętrze kościoła warto zobaczyć m. in: dwukondygnacyjne o bogatej dekoracji snycerskiej zaplecków i przedpiersi stalle (ławki mnichów) z II poł. XVIII wieku, obrazy w pięknych rokokowych kartuszach przedstawiające papieży: Benedykta XII, Aleksandra III, Eugeniusza III i Urbana IV, sześć późnobarokowych konfesjonałów z pierwszej połowy XVIII w., drewniana, polichromowana ambona z baldachimem, polichromie przedstawiające apostołów, płyty nagrobne zmarłych opatów.

Na szczególną uwagę zasługują organy z XVII w. zrekonstruowane po nieumiejętnym demontażu instrumentu w latach 70-tych ub. wieku. Zbudowane są one z ponad 1200 piszczałek. Największa z nich waży 600 kg. Najmniejsza jest wielkości wkładu do długopisu.

Lokalizacja GPS (parking): 51.365346, 19.878417

 

Strona internetowa:

http://cystersi.sulejow.pl/

http://www.hotelpodklasztorze.pl

Wirtualna wycieczka:

http://radoslawsobik.pl/panoramy/sulejow/index.html

 

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Plac Tadeusza Kościuszki w Aleksandrowie Łódzkim| Park na Młynku w Łodzi| Plac 11 Listopada i gotycka kolegiata w Łasku|
Facebook