Skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska” w KwiatkówkuRSS

Niecałe 3 km od Zamku Królewskiego w Łęczycy kierując się Szlakiem Romańskim w stronę Tumu w miejscowości Kwiatkówek po prawej stronie Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi utworzyło muzeum-skansen na wolnym powietrzu.

GPS: 52.0603478, 19.2300035

Przybliża on lokalną kulturę i tradycję łęczyckiej wsi. Otwarto go stosunkowo niedawno, rok temu, dokładnie 13 lipca 2013 roku w niedalekim sąsiedztwie Arcykolegiaty w Tumie. W tym magicznym miejscu przenosimy się w czasie do przedwojennej polskiej wsi. Zgromadzono tu wiele eksponatów, pamiątek i urządzeń używanych na wsi. Ten bogato wyposażony i  ogrodzony folwark składa się z glinianej chałupy z dachem pokrytym słomą, składającej się z izby kuchennej i pokoju oraz sieni, budynku inwentarskiego z oborą, stajnią i chlewem oraz szopą na torf. Obok domu studnia z żurawiem,  stodoła, dalej piwnica ziemna, kowalska kuźnia. Obok kuźni przeniesionej z Porszewic, olejarnia. Tę przywieziono z Mszadly. Składa się ona z prasy do tłoczenia, pieca z kociołkiem, mlewnika gniotącego, wialni oraz skrzyni na ziarno. Na terenie muzealnego gospodarstwa umieszczono także jeden z najlepiej zachowanych w województwie łódzkim drewniany wiatrak koźlak. Jak się okazało wiatrak został przeniesiony z miejscowości Zawada. Powstał jednak w 1820 roku właśnie w Kwiatkówku, skąd w 1900 przewieziono go do Zawady. Służył on do produkcji mąki i śruty. Można go zwiedzić od środka, obejrzeć mechanizm wiatraka i wczuć się w pracę młynarza. Całe zebrane tu wyposażenie, jak zapewnia administracja skansenu jest sprawne i używane, jak np. olejarnia w której wyrabiany jest na potrzeby skansenu olej rzepakowy, służący np. do smarowania mechanizmu wiatraka lub innych urządzeń czy wyposażenie kuźni, w której z racji pobliskiego szlaku konnego można podkuć podkowę. To miejsce z niejedną duszą jest obowiązkowym punktem wycieczek po Łęczycy i okolicach. Obecnie w sali ekspozycyjnej znajduje się wystawa ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi pt. „Makatki na dobry dzień”, którą można oglądać do 2 listopada 2014 r.

Strona www: http://www.maie.lodz.pl/tum

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

 

 

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Widok na największą dziurę w Europie we wsi Żłobnica| Zalew na rzece Moszczenica w Strykowie| Plaża w Próbie k. Sieradza|
Facebook