Neogotycki pałac myśliwski w BrzezinachRSS

Pałac powstał w miejscu dawnego drewnianego dworu, należącego do rodziny Buynów. Urodziła się tutaj pisarka Maria Buyno-Arctowa oraz Adam Buyno działacz PPS – współpracownik i jednocześnie oponent Józefa Piłsudskiego. Architekt Karol Kleiber odkupił budynek od Buynów i przekształcił go w pałacyk myśliwski. W okresie międzywojennym znajdowała się tutaj Brzezińska Kasa Chorych a w czasie II Wojny Światowej był on siedzibą faszystowskiej organizacji Hitlerjugend. Obecnie (od 1972 roku) jest zabytkową siedzibą Muzeum Regionalnego w Brzezinach. W 2011 roku wyremontowane zostały wnętrza obiektu i zaplanowano odnowienie elewacji z czerwonej cegły oraz zagospodarowanie ogrodu.

Lokalizacja GPS: 51.799084, 19.744631

Miasto Brzeziny nazywane jest „Miastem Krawców”. Pod koniec XIX i na początku XX wieku kwitł tu handel kupiecki ze wschodem – głównie z Rosją. Wpłynęło to na duży rozwój miasta. Podczas zwiedzania muzeum można obejrzeć odtworzony z detalami warsztat krawiecki z lat międzywojennych i  maszyny krawieckie firmy Singer. Zgromadzono tu także jedną największych w Polsce kolekcję żelazek nagrzewanych węglem drzewnym, duszą, benzyną czy gazem.

Muzeum czynne w tygodniu w godz. 8.00-16.00 a w niedziele 11.00-17.00

Adres: ul. Piłsudskiego 49

Strona internetowa >>

Profil na Facebooku >>

Opis na stronie zamkilodzkie.pl >>

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

 

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie| Zapora wodna i elektrownia w Skęczniewie nad Jeziorskiem| Zalew „Zgniłe Błoto” k. Aleksandrowa Łódzkiego|
Facebook