Spacer ulicą Piotrkowską w ŁodziRSS

Ulica Piotrkowska zwana potocznie „Pietryną” to najdłuższa ulica handlowa w Europie. Ta reprezentatywna i najważniejsza ulica w Łodzi rozciąga się na długości 4 km pomiędzy Placem Wolności, gdzie rozpoczyna się numeracja posesji a Placem Niepodległości. To najbardziej popularne wśród Łodzian, studentów i turystów miejsce rozrywki, wielu imprez i festynów. Na szczególną uwagę zasługuje niezwykle widowiskowy wieczorową porą, organizowany corocznie Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła. Szczególny charakter tego miejsca nadają także riksze oferujące przechodniom ekologiczny dojazd do różnych części ulicy jak również liczne stojaki na rowery i możliwość jazdy rowerami wzdłuż całej ulicy. Ten niepowtarzalny deptak spacerowy z licznymi klubami, kawiarniami, pubami i sklepami pełni funkcję podobną do starówek w innych miastach. Znajdują się tu również najważniejsze urzędy administracji publicznej. Nazwę swoją ulica wzięła od historycznej funkcji, jaką pełniła – na początku była częścią traktu łączącego Zgierz i Łęczycę z Piotrkowem Trybunalskim, w czasach, kiedy Łódź była jeszcze małą osadą na terenie Puszczy Łódzkiej (jeszcze na początku XIX wieku). Dynamiczny rozwój osady i rangę obecnego miasta wojewódzkiego Łódź zyskała dzięki powstałym tu: manufakturom i warsztatom tkackim, sukiennikom, farbiarzom i handlarzom – protoplastom przemysłu włókienniczego. Osadnicy pochodzący z Dolnego Śląska, Czech, Prus i Saksonii – właściciele i pracownicy powstałych ongiś największych w Polsce fabryk bawełnianych nadali jej obecny wielokulturowy kształt i duszę. Łódź słynie z niezwykłych kamienic. Widać to doskonale właśnie tutaj spacerując ulicą Piotrkowską i podziwiając eklektyczne budowle z przełomu XIX i XX wieku w części już zrewitalizowane w ramach projektu „Miasto Kamienic”. Projekty odnawiania zaczynają sięgać także podwórek do których wejścia prowadzą od ul. Piotrkowskiej.

Wybierając się na ul. Piotrkowską w Łodzi koniecznie trzeba zobaczyć wykonane w brązie rzeźby-pomniki upamiętniające ważne osoby związane z Łodzią, które tworzą tzw. Galerię Wielkich Łodzian. Są one wykonane w formie ławek na których można usiąść obok wyrzeźbionych postaci.

Lokalizacja  tych wyjątkowych ławek (n-ry kamienic kierując się od strony Placu Wolności):

Nr 30/32 – Twórcy Łodzi Przemysłowej – figury Izraela Poznańskiego, Karola Scheiblera i Henryka Grohmana, nr 37 – Pomnik Lampiarza, nr 78 – Fortepian Rubinsteina, nr 104 – Ławeczka Tuwima, nr 137 – Kufer Reymonta, nr 152 – Fotel Jaracza

Na wysokości Hotelu Grand, pomiędzy ul. 6 Sierpnia a pasażem Rubinsteina (Pomiędzy stojącym na woonerfie zegarem ulicznym na Piotrkowskiej 65 a n-rem 77) znajduje się Aleja Gwiazd. Inicjatorem alei był Jan Machulski. Po stronie parzystych numerów posesji znajdują się gwiazdy reżyserów, po stronie nieparzystej aktorów, związanych z filmowym dziedzictwem miasta. Przy pasażu na uwagę zasługuje także granitowy zdrój uliczny z rzeźbami dzieci i ryb, z których przechodnie mogą czerpać wodę pitną.

Pomnik bajowego Misia Uszatka stworzonego w Studiu Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi, znajduje się przy ulicy Piotrkowskiej 87. Stoi on przed wejściem do Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi. Obok innych postaci filmów dla dzieci utworzonych w ramach projektu „Łódź Bajkowa” rzeźba upamiętnia filmową spuściznę Łodzi.

Lokalizacja GPS na wysokości Piotrkowskiej 1 (Parking na Placu Wolności): 51.776998, 19.454335

Lokalizacja GPS na wysokości Piotrkowskiej 54 (Parking przy ul. Narutowicza 3): 51.7707491,19.4577282

Lokalizacja GPS na wysokości Piotrkowskiej 105 (Parking na Placu Komuny Paryskiej): 51.764831, 19.459784

Parkować można wzdłuż wszystkich przecznic i znajdujących się przy nich parkingach. Bezpłatnie zaparkujemy w weekendy a w dni robocze po godzinie 18:00

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Ruiny gotyckiego zamku w Besiekierach| OSiR TAMA nad Pilicą w Inowłodzu| Staw w Spale|
Facebook