Lotnisko na LublinkuRSS

Lotnisko na Lublinku czyli obecny Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta znajduje się 6 km od centrum miasta.

Historia lotniska zaczyna się 13 września 1925 roku. 13 czerwca 1987 roku papież Jan Paweł II odprawił na płycie lotniska uroczystą mszę świętą. Pierwsze regularne połączenie w 2005 roku zainicjowała irlandzka linia lotnicza Ryanair. Rok później Centralwings. W 2010 Wizzair. Dwa lata temu w czerwcu oddano do użytku nowy cztero-kondygnacyjny terminal pasażerski a pięć miesięcy później nową wieżę kontroli lotów. Terminal pasażerski posiada on taras widokowy, VIP room, sklepy i biura. W nowym budynku znajdują się też pomieszczenia Straży Granicznej, Urzędu Celnego, Służby Ochrony Lotniska, policja i dyżurny portu. Lotnisko wyposażone jest od 2002 roku w nowoczesny radiowy system nawigacyjny ILS, wspomagający lądowanie samolotu w trudnych warunkach atmosferycznych. Wcześniej utworzono nowy parking, powiększono drogę kołowania i płytę postojową oraz wydłużono pas startowy do 2,5 km, poszerzając go do 45 metrów. Dzięki temu port jest w stanie obsłużyć w tym samym czasie 4 samoloty klasy Boeing 737.

Aktualnie regularne loty odbywają się do: Dublina, East Midlands, Londynu Stansted, Monachium, Oslo Rygge. Oprócz realizowane są loty czarterowe.

Na terenie lotniska znajduje się jeden z najstarszych w Polsce aeroklubów (1929 r.) w którym szkoleni są piloci oraz instruktorzy samolotów, szybowców, motolotni, spadochroniarze oraz modelarze.

To miejsce posiada nie tylko walory funkcjonalne, zapewniając połączenia lotnicze ale samo w sobie stanowi także atrakcję na mapie Łodzi, o ciekawym stylu architektonicznym, świetną do obserwacji startów i lądowań samolotów – dla spotterów, miłośników awiacji lub fotografii.

Adres strony internetowej: http://www.airport.lodz.pl/

Adres: ul. Gen. St. Maczka 35, 94-328 Łódź

Lokalizacja GPS terminala: 51.721978, 19.409155

Lokalizacja GPS dla spotterów: 51.721978, 19.409155

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

Pierwszy komentarz

  1. Pingback: Piknikowe Uroczysko Lublinek | naweekendzik.pl

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Zalew Patyki w Zelowie| Ogród zoologiczny w Łodzi| Widok z Góry na Rogach w Łodzi|
Facebook