Las Łagiewnicki – największy w Europie kompleks leśny w obrębie miastaRSS

W pobliżu stawów w Arturówku biegnie żółty szlak, który przez Las Łagiewnicki prowadzi do Łagiewnik. W dolinie rzeki Łagiewniczanki, przy ul. Wycieczkowej znajdują się dwie drewniane kapliczki: Świętego Rocha z XVIII i Świętego Antoniego – wzniesiona w XVII w., które stanowią atrakcję turystyczną. W jednej z nich – oddalonej o około 100 m od szlaku – znajduje się studnia, z której czerpana jest woda przez mieszkańców Łodzi.

Las Łagiewnicki jest największym w Europie kompleksem leśnym w obrębie miasta o powierzchni 1205 ha.

Położony jest zaledwie kwadrans drogi od centrum Łodzi. Nazwa Lasu wzięła się od osady  „Łagiewniki” z XI wieku. Rzemieślnicy zamieszkujący osadę dostarczali łągwie, czyli naczynia z drewna i skóry – na dwór książęcy w Zgierzu, służące do przechowywania i przenoszenia napojów.

Las Łagiewnicki jest spadkobiercą  dawnej „Puszczy Łódzkiej”. Leży w dorzeczu Bzury. Znajduje się tu wiele szlaków rowerowych i pieszych. W 1996 roku z części lasu utworzono rezerwat przyrody „Las Łagiewnicki” o powierzchni 70 ha. Kompleks ten znajduje się w obrębie „Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich” między Łodzią, Strykowem i Brzezinami.

Bzura płynie w kierunku zachodnim, w kierunku Arturówka, tworząc trzy zbiorniki wodne. Ich usytuowanie w malowniczej dolinie pośród lasu, dały początek największej w Łodzi bazie rekreacyjno-wypoczynkowej z przystanią kajakowo-wioślarską.

 Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

GPS: 51.844878, 19.479037

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Zabytkowe młyny wodne nad Grabią w Talarze| Port jachtowy i plaża w Ostrowie Warckim| Staw w Będkowie|
Facebook