Modrzewiowy kościół z XVIII wieku oraz park gminny w DobroniuRSS

Dobroń znajduje się w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim.  Pierwsza wzmianka o wsi Dobruń pojawia się w kronikach Królestwa Polskiego Jana Długosza i dotyczy XIV wieku.

Przy ul. Sienkiewicza 41 w Dobroniu znajduje się zabytkowy Kościół pw. św. Wojciecha. Stanął w 1779 roku w miejscu wcześniejszego kościoła, rozebranego 16 lat wcześniej, ze względu na zły stan techniczny. Obecny kościół ma konstrukcję zrębową, wykonaną z drzewa, na murowanych fundamentach,  na planie krzyża łacińskiego. Posiada dzwonnicę z trzema dzwonami.  Stary kościół przetrwał 228 lat. Obecny ma już 235 lat.

Bale modrzewiowe, z których został wykonany pochodziły z wyrębu okolicznych lasów (Chechło).

Tuż obok kościoła znajduje się zrewitalizowany, ok. 4 hektarowy park, pozostałość po dawnej siedzibie dworskiej. Rewitalizacja została sfinansowana z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Koszty całkowite wyniosły prawie milion złotych.Na terenie Parku znajdują się: wytyczone ścieżki do spacerów, ławki, staw, oryginalne rzeźbione w drewnie kosze na śmieci, drewniane totemy indiańskie, rzeźbione leżące pnie drzew, plac zabaw dla dzieci, plenerowa siłownia, składająca się z 4 urządzeń.

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

GPS: 51.635655, 19.245577

Kościół:

Park:

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Opactwo Cystersów w Sulejowie| Młyn i zalew z tamą na rzece Grabi w Baryczy| Podziemna trasa turystyczna w Grotach Nagórzyckich|
Facebook