Pałac Radziwiłłów w NieborowieRSS

Historia pałacu sięga XVI wieku, kiedy ród Nieborowskich herbu Prawda wzniósł dwór. Dobra na przestrzeni lat często zmieniały właścicieli. W 1694 roku prymas Polski kardynał Michał Radziejowski wzniósł tu pałac barokowy, który zaprojektował Tylman z Gameren. W 1774 majętny wojewoda wileński Michał Hieronim Radziwiłł nowy właściciel wyposażył pałac w bogate meble, obrazy, rzeźby, tkaniny. Utworzył też bibliotekę z bogatym księgozbiorem.

Oryginalna ceramika, wazony, talerze oraz całe piece kaflowe były produkowane w manufakturze „majoliki” założonej przez Radziwiłła na terenie posiadłości. Podobnie „rzeźbiarnia”, w której były produkowane były meble pałacowe przez lokalnych artystów i rzemieślników.

Na terenie zespołu pałacowego okazały park w stylu francuskim z bukszpanowymi labiryntami, aleją lipową, oranżerią, stajnią, budynkami gospodarczymi, pawilonem myśliwskim (obecnie pokoje gościnne).

W Nieborowie były realizowane zdjęcia do takich filmów jak m. in.: Sherlock Holmes i Doktor Watson (1980) „Nakrapiana przepaska niesie śmierć” (The Speckled Band”), Akademia Pana Kleksa (1983), Pan Samochodzik i Niesamowity Dwór (1986) oraz serial „Ojciec Mateusz” (rezydencja biskupa)

Członkowie rodziny Radziwiłłów nieborowskich mieszkają dzisiaj w Warszawie.

Pałac czynny: marzec-wrzesień od godz. 10.00

Wstęp:

10 zł bilet normalny, 6 zł ulgowy – Ogród i manufaktura

20 zł bilet normalny, 10 zł ulgowy – Pałac, Ogród i manufaktura

Adres: Nieborów 232

Opis na stronie zamkilodzkie.pl >>

GPS Nieborów: 52.066591, 20.070186
 

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Kamienisty wodospad w Łyszkowicach nad Wartą| Zalew Tatar w Rawie Mazowieckiej| Sztuczny zbiornik wodny w Chechle Pierwszym|
Facebook