Ruiny gotyckiego zamku w BesiekierachRSS

W powiecie łęczyckim we wsi Besiekiery tuż przy drodze stoi otoczony fosą ceglany zamek a właściwie częściowo zrewitalizowane ruiny dawnej warowni. Zamek wybudował w końcu XV wieku stolnik brzeski Mikołaj albo Wojciech Sokołowski.

Fosę zamku w wodę zasila Rzeka Orłówka. Na jednym z brzegów utworzono nawet piaszczystą plażę. Obowiązuje tam jednak zakaz kąpieli.

Do dzisiaj przetrwał obwód murów, fragmenty mieszkalne do wysokości 1 piętra i fragment wieży bramnej o wysokości 18 metrów. Grozi on zawaleniem o czym ostrzegają znaki przed wejściem na dziedziniec. Na chwilę obecną obowiązuje zakaz wstępu na teren ruin, można jedynie podziwiać obiekt z zewnątrz spacerując usypaną alejką spacerową poprowadzoną dookoła zamku. Wzdłuż ścieżki stoją ławki, nowy drewniany most prowadzący do bramy oraz drewniany pomost.

Z zamkiem związana jest legenda o Białej Damie, której duch snuje się po murach przed ważnymi wydarzeniami. Podobno jest nią córka kasztelana Jana Szymona Szczawińskiego, dawnego właściciela zamku. Rodzice wybrali jej kandydata na męża. Za sprzeciw woli rodziców została uwięziona w wieży zamku w niedalekich Borysławicach Zamkowych. Stamtąd podziemnym tunelem łączącym oba zamki przemieszcza się i straszy nocą. Dziewczyna zginęła tragicznie przy próbie ucieczki przez okno. Sznur, który dostarczył przekupiony przez ukochanego dziewczyny strażnik został przez nią źle przywiązany i dziewczyna runęła w dół ponosząc śmierć na miejscu.

Nazwa zamku związana jest z inną legendą o pakcie rycerza z diabłem Borutą. Wedle zakładu zamek miał powstać bez użycia siekiery. Niestety jeden z robotników budujących zamek nazywał się Siekierka i zamek wraz z duszą śmiałka przeszedł we władanie Boruty.

Możliwe, że faktyczna nazwa wiązała się ze skandynawskimi Wikingami, którzy stacjonowali w tych okolicach w okresie średniowiecza o czym świadczą wykopaliska. Berserk oznacza człowieka w wilczej lub niedźwiedziej skórze.

Więcej informacji na stronie zamkilodzkie.pl >>

Lokalizacja GPS: 52.1525724, 18.9652133

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

 

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Baseny termalne w Poddębicach| Staw Myślęcin w Łaziskach w gminie Dłutów| Opactwo Cystersów w Sulejowie|
Facebook