Zamek Lubomirskich i Potockich w ŁańcucieRSS

Miasto Łańcut leży w województwie podkarpackim, na szlaku tranzytowym łączącym Europę zachodnią z Ukrainą. Odległości do miasta to: ok. 17 km od Rzeszowa, 200 km od Krakowa, 314 km od Warszawy, 326 km od Łodzi i 152 km od Lwowa na Ukrainie. Założone przez króla Kazimierza Wielkiego w 1349 roku. Początkowo zamieszkiwany przez ludność niemiecką (tzw. Głuchoniemcy), sprowadzoną na te ziemie przez króla Polski do obrony granic oraz rozwoju rolniczego .  W końcu XVI wieku saska ludność zaczęła ulegać polonizacji.

Ławeczka Jana i Stanisława Cetnarskich przy Placu Sobieskiego w Łańcucie obok magistratu upamiętnia braci-burmistrzów, którzy na przełomie XIX i XX wieku przyczynili się do dużego rozwoju miasta.

Początki zamku to XVI wiek, kiedy utworzono wieżę obronną, następnie na początku następnego stulecia rozbudowano twierdzę na kształt podkowy przez ówczesnego właściciela – wojewodę Stanisława Lubomirskiego. Bastion otoczony fosą skutecznie ochronił zamek i jego mieszkańców przed Szwedami, którzy widząc jego fortyfikacje zrezygnowali z ataku a następnie Węgrami na początku  II połowy XVII wieku. W 1745 roku właścicielem zamku został marszałek wielki koronny Stanisław Lubomirski, który wsławił się m. in. zwalczaniem wpływów rosyjskich w Polsce. Po jego śmierci „księżna marszałkowa” – wdowa po marszałku w miejscu fortyfikacji utworzyła na terenie zamku ogrody, Oranżerię i park. Następnie przeszedł na własność Potockich (wnukowie). Utworzono tu następnie majątek ziemski tzw. Ordynację rodową.

W czasie II wojny światowej znajdował się tam sztab Wehrmachtu a sam zamek przetrwał ją nienaruszony.

Dookoła zamku znajduje się park. Na jego terenie znajduje się szereg obiektów zabytkowych: oranżeria, Zameczek Romantyczny, ujeżdżalnia, stajnie, wozownia, szkoła muzyczna (dawniej dom ogrodników), oraz kort tenisowy.

Kręcono tutaj polskie niezapomniane  filmy. Wszyscy pamiętamy  adaptację powieści Heleny Mniszkówny  „Trędowata” w reżyserii Jerzego Hoffmana, ukazujący tragiczne dzieje zakazanej miłości  służącej z arystokratą.  Bohaterka w  wyniku szykan i intryg w dniu planowanego ślubu z magnatem Michorowskim umiera na skutek przeziębienia. W rolach głównych zagrali Elżbieta Starostecka (guwernantka Stefania Rudecka) i Leszek Teleszyński (ordynat Waldemar Michorowski).

Inny znany polski film kręcony na zamku w Łańcucie to „Hrabina Cosel”. Podobnie jak poprzedni jest ekranizacją powieści  Józefa Ignacego Kraszewskiego, przedstawiającą tragiczne losy jednej z najsłynniejszych królewskich metres Anny Konstancji Cosel (Jadwiga Barańska), kochanki Augusta II Mocnego (Mariusz Dmochowski), którą otoczenie króla intrygami doprowadzono do odsunięcia od dzieci, przyjaciół, towarzystwa a następnie trafiła na 40 lat do więzienia, w którym została na własne życzenie nawet po śmierci króla.

Strona internetowa zamku >>

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

 

Zamek:

Okolice Placu Jana III Sobieskiego:

Pierwszy komentarz

  1. Pingback: Stary rynek w Sanoku | naweekendzik.pl

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Barokowy Dwór Lubomirskich w Boguchwale| Zapora wodna w Solinie| Widok na rzekę San z Leska|
Facebook