Menu
Categories
Licznik odsłon: 5 852
Plac Tadeusza Kościuszki w Konstantynowie Łódzkim
30 czerwca 2015 łódzkie

Konstantynów Łódzki leży w powiecie pabianickim w województwie łódzkim. Wchodzi on w skład miast aglomeracji łódzkiej. Centralne reprezentacyjne miejsce Konstantynowa stanowi zrewitalizowany Plac Tadeusza Kościuszki na skrzyżowaniu DW 710 i DK 71. W jego granicach znajdują się m.in. neogotycki kościół, dąb pamięci zamordowanego w 1940 roku w Katyniu przez sowiecką policję polityczną (NKWD) urodzonego w Konstantynowie ppor. Erwina Juliusza Reicherta, Głaz z symbolem „Polski walczącej” – pamięci mieszkańców zamordowanych w katowniach Gestapo, niemieckich obozach koncentracyjnych i zagłady oraz więzionych w sowieckich obozach w Kozielsku i Ostaszkowie, straconych w Katyniu i Twerze. Dwie okazałe fontanny utworzono przy urzędzie miejskim. Znajduje się tu Pomnik Bohaterów II Wojny Światowej w hołdzie poległym o wolność Polski. Obok zegar słoneczny. Na centralnym placu stoi pomnik Tadeusza Kościuszki. Na skwerze obok banku nowoczesny plac zabaw dla dzieci. Dookoła liczne ławki, nowoczesne latarnie i kosze na śmieci. Umowy współpracy partnerskiej miast Behren les Forbach (Francja), Lendak (Słowacja), Gródek nad Dunajcem (Polska), Shamakhi (Azerbejdżan) z Konstantynowem Łódzkim upamiętniają oryginalne tablice kierunkowe informujące o ich odległości.

Lokalizacja GPS: 51.747772, 19.326678

Odnowienie całego placu kosztowało ponad 4 mln złotych z czego 80% sfinansowano ze środków Unii Europejskiej.

Zabytkowy wagon tramwajowy.

To niepowtarzalny nigdzie indziej pomnik nadal funkcjonującej linii tramwajowej łączącej Konstantynów Łódzki z Łodzią i Lutomierskiem. Ten odnowiony wagon typu 2N2 stojący na kawałku toru tramwajowego ma przypominać dawny układ architektoniczny tego miejsca. Znajdowała się tu w 1910 roku na tzw. Małym Rynku „krańcówka” czyli zakończenie połączenia tramwajowego z Łodzią. 21 lat później (1931 r.) utworzono specjalny most na Nerze dzięki czemu linia tramwajowa została przedłużona do Lutomierska. Od 1956 roku połączenie z Lutomierskiem uzyskało numer 43. Trzy lata później linię, która z Łodzi dojeżdżała tylko do Konstantynowa Łódzkiego oznaczono jako 43bis.

Pomnik Pamięci Lotników Amerykańskich.

Załoga amerykańskiego bombowca „Liberator” (B-24) zestrzelonego przez poderwane z łódzkiego lotniska Lublinek sowiecke myśliwce (Jaki). Wydarzenie to miało miejsce 15 marca 1945 roku pod koniec II Wojny Światowej nad Konstantynowem Łódzkim. Stało się to prawdopodobnie przez pomyłkę. W wyniku ostrzału samolot rozbił się a części załogi udało się katapultować. Niestety dwóch pilotów zginęło. Byli to porucznik nawigator Hans Niichel i starszy sierżant strzelec ogonowy Kenneth V. Olsen. Należeli oni do 453 grupy bombowej 8 Armii Sił Powietrznych Stanów Zjednocznonych. Mieszkańcy Konstantynowa Łódzkiego udzielili pomocy ocalałym pilotom a dwóch zmarłych pochowali z honorami w centrum miasta naprzeciwko obecnego Kościoła Narodzenia NMP. Już w 1946 roku ciała pilotów ekshumowano i wróciły do ojczyzny. Zginęli oni niosąc sojuszniczą pomoc w walce z hitlerowcami. Samolot którym lecieli uległ awarii podczas nalotu na Zossen kilkadziesiąt km od Berlina. Został awaryjnie skierowany na łodzkie lotnisko na które nie doleciał.

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

 

Dodaj komentarz
** *