Stary rynek w SanokuRSS

Sanok to polskie miasto królewskie, leżące w dolinie Sanu w powiecie sanockim. Jeden z najstarszych regionów kopalnianych ropy naftowej i rafinerii na świecie z końca XIX wieku. Oddalony 15 km od Leska, 23 km od Brzozowa, 33 km od Jeziora Solińskiego, 76 km od Rzeszowa, 82 km od Łańcuta. Miasto zostało założone w 1339 r. przez księcia Jerzego na prawie magdeburskim. Na przełomie wieków p.n.e. i n.e zamieszkiwali tutaj Celtowie a następnie Wandalowie.

Firmy, z którymi kojarzone jest to miasto to Sanocka Fabryka Autobusów „Autosan” i Zakłady Przemysłu Gumowego „Stomil”.

Rynek otoczony jest ciekawymi architektonicznie, odnowionymi kamienicami, oryginalnymi latarniami, kiermaszami, straganami, ławkami. Przy wejściu na rynek, kierując się ulicą od strony zamku po lewej stronie wita nas naturalnych rozmiarów pomnik z brązu Zdzisława Beksińskiego – znanego artysty, związanego z tym miastem od urodzenia.

Na zdjęciach m.in. rynek, ratusz, budynek Urzędu Miasta, zabytkowy XVII wieczny Kościół i klasztor Franciszkanów w Sanoku sąsiadujący z jednej strony z rynkiem a z drugiej ze skarpą i oryginalnymi, przyklasztornymi stromymi schodami Franciszkańskimi.

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

 

GPS: 49.561279, 22.207284

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Polańczyk nad Jeziorem Solińskim| Stare Miasto w Rzeszowie| Stary rynek w Sanoku|
Facebook