Hitlerowski poligon rakietowy w RąbceRSS

Na terenie dawnego tajnego niemieckiego poligonu doświadczalnego, zlokalizowanego w Rąbce, niespełna 3 km od centrum Łeby od 1940 roku testowano prototypy nowych rakiet typu „Rheintochter” („Córy Renu”) i balistyczne „Rheinbote” („Posłaniec Renu”). Bardzo prawdopodobne, że były to również rakiety typu V1 i V2. Po wojnie teren poligonu przejęły wojska radzieckie, a w latach 70-tych funkcjonowała tu meteorologiczna Stacja Sondażu Rakietowego Łeba. Oprócz rakiet na poligonie testowano nowe konstrukcje bomb, które zrzucane były na pobliskie jezioro Łebsko. Obecnie znajduje się tu Muzeum wyrzutni rakiet. Na terenie tego wojskowego skansenu znajduje się też wieża widokowa, z której rozciąga się widok na krajobraz Parku Słowińskiego w obrębie którego obiekt ten się znajduje. Eksponaty w większości znajdują się na powietrzu. Są to m. in. lej startowy dla rakiet, fundamenty stacji radiolokacyjnych MANNHEIM REISE i RHEINGOLD, wystawa broni, wojskowy motocykl, a także resztki polskich wyrzutni rakiet meteorologicznych. Można również wejść do zachowanego z tych czasów bunkra dowodzenia w środku którego utworzono wystawę zdjęć, dokumentów i planów oraz do hangaru lotniczego.

Obok muzeum znajduje się sklep z pamiątkami oraz punkt gastronomiczny, w którym możne posilić się przed dalszą wędrówką na oddalone o niecałe 2 km wydmy.

Transport do wyrzutni z Łeby, jak również na wydmy zapewniają prywatni przewoźnicy, którzy prześcigają się w ofertach kolejek turystycznych, meleksów itp., jednak szczególnie polecam tam wyprawę rowerową. Nawet gdy nie mamy własnego roweru można go wypożyczyć razem z zabezpieczeniem w jednej z kilku wypożyczalni ulokowanych w różnych miejscach w mieście.

Lokalizacja GPS: 54.750785, 17.467027

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Hitlerowski poligon rakietowy w Rąbce| Łeba – szeroka, czysta plaża i port| Zamek krzyżacki w Malborku|
Facebook