Stare Miasto w RzeszowieRSS

Rzeszów to piękne miasto o bogatej historii, pełne zabytkowych budynków, kamienic o ciekawej architekturze naprawdę warte odwiedzenia. Jest stolicą województwa podkarpackiego i miastem na prawach powiatu. Założony w XI wieku. Prawa miejskie uzyskał w 1354 roku od króla Kazimierza Wielkiego. W XVII wieku Rzeszów stał się ośrodkiem życia magnackiego za sprawą nowych właścicieli – rodu Lubomirskich. Powstało tu Kolegium Pijarów – jedna z pierwszych w Polsce szkół średnich.

Wieloletnia firma kojarzona z Rzeszowem to Zelmer – producent sprzętu AGD, jeden z liczących się na świecie producentów odkurzaczy. Miasto posiada dobrze rozwinięty przemysł lotniczy oraz farmaceutyczny. W Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL „Rzeszów” produkowane są silniki do samolotów F-16. Rzeszowskie firmy farmaceutyczne są największym polskim eksporterem leków.

Odległości:

306 km od Łodzi, 114 km od Wołkowyi, 90 km od Leska, 76 km do Sanoka, 18 km od Łańcuta

GPS Rynku miejskiego: 50.0375113,22.0046069

Na zdjęciach m. in Park im. „Solidarności” najstarszy w Rzeszowie (foto 65-69) , znajduje się między ul. Dąbrowskiego, Chrzanowskiej i Langiewicza, w miejscu dawnego ogrodu klasztornego franciszkanów reformatów, klimatyczny Rynek miejski, budynek XVI w. ratusza, Stare Miasto, kamienice mieszczańskie, Deptak 3 Maja – zabytkowy XIX w. gmach dawnej Kasy Oszczędnościowo-Pożyczkowej autorstwa Jana Perosia (obecnie Bank PKO BP), Kościół pw. Św. Wojciecha i Św. Stanisława przy Placu Farnym, malowidło na kamienicy przy ul. Sokoła –  przedstawiające Rzeszów z 1762 roku wg planu nadwornego architekta Lubomirskich – Karola Henryka Wiedemanna, zabytkowy Pałac Burgallera (zwany też willą lub domem) – obecnie budynek Polskiego Radia Rzeszów S.A. przy ul. Zamkowej.

Urokliwa scenografia starego rynku zainspirowała zespół PIERSI do zrealizowania tam teledysku do piosenki „Bałkanica”. Głównie za sprawą wychowanego w Rzeszowie wokalisty Adama „Asana” Asanova, który zastąpił w zespole Pawła Kukiza. W Rzeszowie był również kręcony teledysk do piosenki „What is life” wykonywanej przez Danzela – belgijskiego piosenkarza, znanego także z dyskotekowych hitów „Pump it up” i „Jump”.

Galeria zdjęć:

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

 

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie| Zamek Królewski w Sanoku| Stare Miasto w Rzeszowie|
Facebook