Zamek w Rawie MazowieckiejRSS

Gotycka warownia powstała z fundacji Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV wieku. Do dziś zachowała się ośmioboczna baszta kilkakrotnie ocalała od uderzeń piorunów. Pełniła ongiś funkcje obronne księstwa a w lochach mieściło się więzienie. W wieży znajduje się ekspozycja muzealna poświęcona historii Zamku Książąt Mazowieckich i miasta Rawa Mazowiecka. Obok odnowionej w latach 50-tych XX wieku baszty znajduje się zadaszony ganek strażniczy z otworami strzelniczymi w murze. Zachował się do dziś również obwód murów, których zrekonstruowany fundament świadczy o wielkości i potędze zamku w czasach świetności. Dookoła zamku wypełniona wodą była wówczas fosa zasilana z rzek Rawki i Rylki. W XVI wieku zamek strawił pożar a po jego odbudowie utworzono tu skarbiec w którym przechowywano kosztowności armii królewskiej z podatku kwarcianego. Zamek w czasie Potopu Szwedzkiego (XVII w.) był wielokrotnie niszczony, plądrowany, wysadzany w powietrze. W czasie zaborów mury częściowo rozebrali Prusacy wykorzystując je jako materiał budowlany budynków.

Wieża udostępniona jest w okresie czerwiec-wrzesień do zwiedzania w weekendy (soboty i niedziele w godz. 11-15) oraz podczas imprez. Zorganizowane grupy mogą uzgadniać termin zwiedzania z Muzeum Ziemi Rawskiej przy ul. Łowickiej 26. Tel. (046) 814-45-69.

Więcej informacji o zamku na stronie zamkilodzkie.pl

Interesującym sposobem na dotarcie do Rawy Mazowieckiej jest dojazd kolejką wąskotorową z Rogowa.

Lokalizacja GPS: 51.768158, 20.253578

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Zamek Zbigniewa Bąka w Bąkowej Górze| Muzeum Kanału „Dętka” w Łodzi| Sieradzki Park Etnograficzny|
Facebook