Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich w UniejowieRSS

Zamek wybudowany w XIV wieku przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorię Skotnickiego, współpracownika króla Polski Kazimierza Wielkiego w miejscu dawnej drewnianej warowni, zniszczonej przez Krzyżaków w 1331 roku.

Uniejowska twierdza broniła dostępu do środka Królestwa Polskiego. Charakter obronny zamek posiadał do XVII wieku, kiedy stał się rezydencją.

Znajdowała się tu także biblioteka oraz archiwum, w którym gromadzono kościelne relikwie oraz kosztowności. W Uniejowie odbywały się zjazdy duchowieństwa. Ponadto mieściło się tu więzienie dla innowierców i nieposłusznych księży. Więziony tam był m. in. artysta rzeźbiarz Hans Brandt – gdańszczanin, skazany w 1485 za ucieczkę z pieniędzmi, przeznaczonymi na wykonanie nagrobka św. Wojciecha dla katedry w Gnieźnie. Został on złapany w Prusach i osadzony w uniejowskim więzieniu, w którym dzieło ukończył.

Obecnie na zamku istnieje możliwość wynajęcia noclegu, w cenie którego przysługuje 3-godzinny karnet wstępu do kompleksu termalno-basenowego. Do wyboru m.in. stylizowane apartamenty średniowieczne, którym patronują polscy królowie: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Kazimierz Jagiellończyk. Więcej ciekawych informacji o zamku na stronie zamkilodzkie.pl

Lokalizacja GPS: 51.972847, 18.789030

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Park im. Juliusza Słowackiego w Pabianicach| Pałac Ostrowskich w Ujeździe| Las w Rydzynach|
Facebook