Zalew „Rochna” nad rzeką MrogąRSS

Po II wojnie światowej na tych atrakcyjnych pod względem przyrodniczym o bogatym drzewostanie z licznymi pomnikami przyrody (dęby i lipy drobnolistne) terenach Wzniesień Łódzkich spiętrzono rzekę Mrogę w wyniku czego utworzono zalew o powierzchni ok. 5 hektarów. Na terenie uroczyska leśnego Koluszki ze względu na naturalne, źródliskowe walory krajobrazowe w 1998 roku wyodrębniono tu Zespół Przyrodniczo – Krajobrazowy „Rochna”. W ten sposób powstała popularna wśród mieszkańców Brzezin, Łodzi i Koluszek miejscowość letniskowa. Występuje tu znaczne zróżnicowanie krajobrazu z parowami, wąwozami i torfowiskami. W sąsiedztwie dwa inne zalewy rzeczne: „Bogdanka” i „Lisowice”.

Rozległy teren dookoła zalewu z odgrodzonym siatką Ośrodkiem Wypoczynkowo-Szkoleniowym Relaks. Na terenie ośrodka znajdują się m. in. boiska do gry w piłkę siatkową oraz nożną, plac zabaw dla dzieci oraz miejsce na ognisko. Niedaleko znajduje się hotel „Nad Mrogą” oraz widoczna na zdjęciu restauracja „Fregata”. Goście hotelowi mogą skorzystać m. in. z wypożyczalni rowerów górskich, zewnętrznych basenów kąpielowych, sauny. Na zalewie „Rochna” można pływać kajakami i rowerami wodnymi, spacerować leśnymi ścieżkami okalającymi zbiornik wodny lub łowić ryby (PZW Brzeziny).

W czasach PRL obok restauracji „Fregata” znajdował się basen kąpielowy o czym świadczy obecnie pusta i zarośnięta roślinnością betonowa niecka ze schodkami.

Lokalizacja GPS: 51.76881, 19.79794

Strony internetowe:

Hotel: www.rochna.pl

Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy Relaks: www.relaksrochna.superturystyka.pl

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Las w Pawlikowicach| Kolej wąskotorowa w Rogowie| Żelbetowy schron kolejowy w Konewce|