Zagroda Ludowa i Muzeum Regionalne w Lipcach ReymontowskichRSS

W dawnej wsi Lipce, leżącej w powiecie skierniewickim województwa łódzkiego rozgrywa się akcja powieści „Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta. Za tą chłopską epopeję polski pisarz został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Zawierała ona niezwykle żywy obraz życia chłopstwa pod koniec XIX wieku z jego prostotą, obrzędami, świętami, codziennymi zwyczajami, pracą na roli – uwarunkowanych rytmem przyrody i czterech pór roku.

W miejscu tym utworzono Muzeum Regionalne – swoisty skansen z pamiątkami związanymi z postacią Władysława Reymonta. Odtworzono w nim wnętrza chałup chłopskich z ich wyposażeniem. Zgromadzono tu m. in. tkaniny, hafty, stroje, ale także narzędzia rolnicze. Częścią muzeum jest Zagroda Ludowa. Składa się ona z: dwóch chałup mieszkalnych przeniesionych z pobliskich wiosek – Woli Drzewieckiej i Mszadli, obory z Woli Drzewieckiej oraz spichlerza i stodoły z gm. Godzianów. Tuż obok umieszczono figurkę Matki Boskiej Lipieckiej.

Tuż za wejściem na teren muzeum po lewej stronie stoją drewniane rzeźby bohaterów polskiej powieści oraz ich polskiego autora – laureata najbardziej prestiżowej na świecie nagrody literackiej.

Strony internetowe

http://www.lipcereymontowskie.pl/index.php?p=muzeum_zagroda

http://www.lipcereymontowskie.pl/index.php?p=muzeum_regionalne

Aplikacja mobilna (Android)

http://lipcereymontowskie.pl/InfoLipce.apk

Lokalizacja GPS: 51.896708, 19.9396197

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Ogród Zmysłów i Pałac Grudzińskich w Poddębicach| Muzeum Kanału „Dętka” w Łodzi| Park miejski w Łęczycy|