Turkusowe jezioro Wapienniki koło SulejowaRSS

Jedno z piękniejszych miejsc w województwie łódzkim znajdujące się na terenie byłych Zakładów Przemysłu Wapienniczego w Sulejowie. Prawdziwy cud natury l – kamieniołom zalany wodą, leżący po sąsiedzku z korytem rzeki Pilicy. Uwaga – miejsce dość niebezpieczne ze stromymi urwiskami. Otoczony drzewami wśród których niestety można zaobserwować sporo śmieci. Głębokość zbiornika w najgłębszym miejscu to ok. 13 metrów. Doskonała przejrzystość wody o turkusowym zabarwieniu sprzyja nurkowaniu. Pod wodą znajdują się m.in. fragmenty starych instalacji, bloki skalne, zatopione drzewa itp. Jest to jeden z trzech największych kamieniołomów w Polsce. W okolicach Sulejowa od dawna występowały duże złoża kamienia wapiennego. W XIX wieku rozpoczęto proces wydobywania i produkcji wapna. Początkowo wypalane ono było sposobem rzemieślniczym w piecach ziemnych opalanych węglem drzewnym. Na przełomie XIX i XX w. do wypalania wapna zaczęto używać węgla kamiennego. Transport wapna do odległych miejscowości odbywał się poprzez spływ rzeką Pilicą do Wisły. Wykorzystywana do tego była również Kolej Warszawsko-Wiedeńska z pobliskiego Piotrkowa Trybunalskiego. Konieczność transportu wapna zainicjowała budowę kolejki wąskotorowej Sulejów – Piotrków Trybunalski.

Przedsiębiorstwo Zakładów Przemysłu Wapienniczego w Sulejowie zostało postawiona w stan upadłości pod koniec 2002 roku. Wąskotorówka została rozebrana w latach 2005-2006. Przemysł wapienniczy wpłynął na znaczny rozwój Sulejowa i wzrost liczby ludności.

Należy tutaj również wspomnieć o decyzji władz powiatu piotrkowskiego sprzed kilku lat zezwalającej prywatnemu przedsiębiorcy na zbieranie niebezpiecznych odpadów na terenie wapiennik. Stowarzyszenie „Młody Sulejów dla Pokoleń” nagłośniło tę sprawę jak również wykazało prowadzenie na tym terenie nielegalnej kopalni kruszywa oraz wycinki kilkuset drzew. Władze Sulejowa wszczęły postępowanie administracyjne o ustalenie granic działek po dawnych zakładach przemysłu wapienniczego i złożyły doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Ostatecznie sąd nie dopatrzył się rażącego złamania prawa w wydaniu zgody na magazynowanie odpadów, jednak w tzw. międzyczasie zmieniły się przepisy prawne, które aktualnie uniemożliwiają na gromadzenie odpadów bez posiadania na to specjalnych zgód uprawnionych organów.

Szkoda, że taka wojewódzka perełka przyrodnicza powstała w wyniku działalności człowieka – o ciekawej lokalnej historii, związanej z pokładami „sulejowskiego złota”,  mogąca promować region nie doczekała się decyzji o innym przeznaczeniu i zagospodarowaniu tego terenu do celów rekreacyjno-turystycznych.

Lokalizacja GPS: 51.331617, 19.891624

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Pasaż Róży – lustrzana kamienica w Łodzi| Kolej wąskotorowa w Rogowie| Ogród Zmysłów i Pałac Grudzińskich w Poddębicach|
Facebook