Szaniec Hubala w Anielinie k. InowłodzaRSS

Na leśnej polanie niedaleko wsi Anielin k. Inowłodza stoi symboliczny monument, składający się z kamieni polnych ułożonych w kształcie pierścienia. Pośrodku szańca, w miejscu w którym wcześniej stał prosty brzozowy krzyż dziś stoi bazaltowy głaz z tablicą pamiątkową. Dookoła emblematy wykonane z brązu: Krzyż Virtuti Militari, Krzyż Walecznych, 4 orły wojskowe i wieniec. Obok znajdują się pamiątkowe tablice pozostałych „Hubalczyków”. 30 kwietnia 1940 roku w miejscu tym z bronią w ręku poległ major Henryk Dobrzański „Hubal”. Urodzony 22 czerwca 1897 roku. Gdy zginął miał niespełna 43 lata. Zasadzkę na jego oddział przygotowała 372 dywizja Wehrmachtu. Ten legendarny polski bohater narodowy nazywany jest ostatnim romantycznym rycerzem i obrońcą Rzeczypospolitej w czasie kampanii wrześniowej. W momencie kapitulacji Polski wobec hitlerowskiego najeźdźcy on postanowił w mundurze oczekiwać na odsiecz z Zachodu, która jak wiemy z historii nie nastąpiła. Założyciel pierwszego oddziału partyzanckiego II Wojny Światowej. Przez ponad pół roku wymykał się Niemcom, nieustępliwy, walczący do końca. Jednocześnie niesforny, niewygodny, samowolny, działający często wbrew rozkazom. Dla Ojczyzny… Zyskał sobie wśród hitlerowców przydomek Szalonego Majora zadając bolesne rany najeźdźcy dysponującemu ogromną przewagą militarną. Oddział Hubala liczący zaledwie 300 ludzi wielokrotnie stawiał dzielny opór kilkutysięcznym wojskom niemieckim. Pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari i awansowany do stopnia pułkownika. W zagajniku Anielina poległ także kpr. Antoni Kossowski „Ryś” – podkomendny Hubala. Od kul Niemców padł także koń dowódcy „Demon”. Każdego roku 30 kwietnia w rocznicę śmierci Hubala odbywa się w Szańcu msza polowa i apel poległych. Honorowy patronat nad Szańcem Hubala sprawuje 25 Batalion Dowodzenia Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim im. Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubal”. Miejsce pochówku do dziś nie jest znane gdyż w tajemnicy został pochowany przez samych Niemców. Przedtem prawdopodobnie jego ciało zostało spalone. W kwietniu br., w rocznicę śmierci majora Hubala ukazała się sensacyjna informacja o prawdopodobnym znalezieniu ciała Henryka Dobrzańskiego na cmentarzu w Inowłodzu obok Kościoła Św. Idziego. Muszą to jednak potwierdzić badania DNA.

Pomimo, że Szaniec Hubala znajduje się nieco głęboko w lesie, dojazd samochodem utwardzoną drogą do polany nie nastręcza żadnych problemów. Na miejscu znajdują się altany, ławki i kosze na śmieci.

Lokalizacja GPS: 51.535313, 20.297394

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Wzgórze Zamkowe w Sieradzu| Barokowy Kościół św. Mikołaja w Tumie| Zbiornik retencyjny na rzece Miazga w Kotlinach|
Facebook