Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie MazowieckimRSS

Skansen Rzeki Pilicy to miejsce z niejedną duszą i obowiązkowa pozycja do odwiedzenia przez każdego. To nie tylko bezpośrednie spotkanie z historią ale także sposób na ciekawie spędzony weekend. Znajduje się naprzeciwko Rezerwatu „Niebieskie Źródła”, po drugiej stronie ulicy Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Nieustanna rozbudowa ekspozycji i eksponatów „pod chmurką” trwa od 14 lat i jest poświęcona rzece Pilicy. W niektóre tchnięto „drugie życie”. Duże wrażenie robi drewniany młyn wodny, który przeniesiono z całym wyposażeniem z Kuźnicy Żerechowskiej, położonej nad rzeką Luciąża będącą lewym dopływem Pilicy. Obok młyna kolekcja kamieni młyńskich używanych wcześniej w młynach z dorzecza Pilicy. Wewnątrz młyna oraz na wolnym powietrzu liczne militaria z okresów wojny w większości wydobyte z rzeki. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest wydobyty z Pilicy już 15 lat temu jedyny na świecie eksperymentalny, opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe na podwoziu SdKfz 8, nazywany potocznie „Lufcikiem”. Na terenie skansenu znajdziemy też m. in. Czołg T-34/85 o masie 32 ton, betonowy schron typu „Tobruk”, żelbetonowy wartowniczy niemiecki schron jednoosobowy (einmannbunker), pontonowy most czołgowy PP-64, kuter holowniczy KH-200, mina kotwiczna PDM-3Ja, drewniany, zdobiony budynek poczekalni kolejowej z przystanku Czarnocin (dawn. „Wolbórka” z 1896 roku, zabytkowa barka rzeczna „szczupak” z 1907 roku, wydobyta z Pilicy i odrestaurowana, drewniany żuraw wodny, przedwojenny beczkowóz do transportu wody z „Niebieskich Źródeł”. Działalność skansenu wielokrotnie doceniono nadając mu liczne wyróżnienia, nagrody i certyfikaty turystyczne, które widzimy zaraz po wejściu do młyna, po lewej stronie.

Adres: ul. A. Frycza Modrzewskiego 9/11, 97-200 Tomaszów Mazowiecki

Odległości: 60 km od Pabianic lub Łodzi, 30 km od Piotrkowa Trybunalskiego, 7 km od zapory w Smardzewicach, 5 km od Grot Nagórzyckich, 4 km od Ośrodka Hodowli Żubrów.

Strona internetowa >>

Fanpage na Facebooku >>

Skansen czynny w okresie

– kwiecień-październik w godz. 10.00 – 18.00,

– listopad-marzec w godz. 8.00 – 16.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 10.00 – 16.00.

Skansen jest nieczynny w poniedziałki. Wstęp dla osoby dorosłej 5zł, dzieci od lat 5-ciu 4 zł.

Lokalizacja GPS: 51.51512,20.029378

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

 

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Rozlewisko na rzece Gać w Spale| Park Edukacyjno-Rozrywkowy Mikrokosmos w Ujeździe| Zajezdnia Muzealna Brus w Łodzi|
Facebook