Rezerwat przyrody Niebieskie ŹródłaRSS

W dolinie rzeki Pilicy, widocznej na 5 pierwszych fotografiach, na terenie miasta Tomaszów Mazowiecki w miejscu nazwanym „Niebieskie Źródła” występują tzw. wywierzyska krasowe. Z popękanych jurajskich wapieni wytryska woda o niebieskim zabarwieniu (kolor ten zmienia się w zależności od pory roku lub aktualnej pogody).

Zjawisko sprawia niesamowite wrażenie wirujących gejzerów na piaszczystym dnie przezroczystej tafli rzeki, przypominające pełzanie niewidocznych organizmów wodnych.

W czasie opadów deszczu lub topienia śniegu i lodu w okresie wiosennym w odległości 5 km od Niebieskich Źródeł w Wąwale w dolinie rzeki Ginącej tworzy się rozlewisko, które szybko jest wchłaniane i znika pod piaskiem, pozostawiając w nim tzw. otoczaki. Miejsce to nie przypadkowo nazywane jest „Przepaścią”. Ginąca woda podziemnymi wapiennymi szczelinami wybija na powierzchni pod Utratą tworząc słynne Niebieskie Źródła.

Tym cudem natury zachwycano się od dawna. Konnymi niebieskimi beczkowozami woziwodowie przedwojenni z Brzustówki (dzielnicy Tomaszowa Maz.) dostarczali wodę z Niebieskich Źródeł dla ludzi pozbawionych wodociągów. Już przed I wojną światową nad wywierzyskami stał drewniany żuraw do czerpania wody, której przypisywano lecznicze właściwości. Występuje tu wiele gatunków ptaków i zróżnicowana szata roślinna. Na zdjęciach widoczne kaczki i łąbędzie, które zadomowiły się w źródlanych zaroślach Wyspy Kacząt. Obszar rezerwatu zajmuje 29 hektarów.

Ze względu na jego wyjątkowe walory krajobrazowe, historyczne, bogatą faunę i florę to niezwykłe, klimatyczne miejsce świetnie nadaje się na spacer, czy rowerową wycieczkę. Na oderwanie się od szarej codzienności.

Wstęp na teren rezerwatu jest bezpłatny.

Lokalizacja GPS: 51.5131784, 20.0291735

Adres: ul. A. Frycza Modrzewskiego 9/11, 97-200 Tomaszów Mazowiecki

Odległości: 60 km od Pabianic lub Łodzi, 30 km od Piotrkowa Trybunalskiego, 7 km od zapory w Smardzewicach, 5 km od Grot Nagórzyckich, 4 km od Ośrodka Hodowli Żubrów, kilkadziesiąt metrów od Skansenu Rzeki Pilicy.

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

 

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Pałac Edwarda Herbsta w Łodzi| Staw Myślęcin w Łaziskach w gminie Dłutów| Plaża nad Wartą w Sieradzu|
Facebook