Polodowcowa Rudzka Góra w Rudzie PabianickiejRSS

Przy ul. Starorudzkiej w Łodzi na obszarze Rudy Pabianickiej w dzielnicy Górna znajduje się naturalne wzniesienie o przeszłości polodowcowej, sztucznie rozbudowane i zmienione przez człowieka. Nazwa „Ruda” wzięła się od bogatych pokładów rud darniowych na terenie tzw. Kuźni Chocianowickiej, które były tu dawniej wydobywane. Wyrabiane z nich było żelazo o czym pisał w swoich kronikach w XV wieku polski kronikarz Jan Długosz. Wysokość Rudzkiej Góry to 230 metrów n.p.m. a łączna jej powierzchnia obejmuje ok. 11 hektarów. Szczyt wzniesienia to atrakcyjny punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Łodzi i okolic. Obiekt ten jest idealnym miejscem do uprawiania kolarstwa górskiego (cross-country, downhill), saneczkarstwa, obserwacji astronomicznych, spacerów, spotkań towarzyskich, zimowych zjazdów na sankach, nartach i szeroko pojętej rekreacji. W 2009 roku odbyły się tu rajdy motocyklowe enduro. U podnóża góry znajduje się góralska „Bacówka u Józka”, zbudowana z drewna przywiezionego z Bieszczad. Wewnątrz bacówki serwowana jest kuchnia góralska. Zbocza Rudzkiej Góry oplata grawitacyjny tor saneczkowy o długości 580 metrów. Prędkość sanek zjeżdżających spiralnie ze szczytu góry po specjalnych metalowych rynnach momentami osiąga wartość 50 km/h. (czas zjazdu to ok. 1 min. 20 s.). Tor funkcjonuje przez cały rok, jednak w czasie oblodzeń, opadów czy trudnych warunków meteorologicznych jest oczywiście nieczynny.

W sezonie zimowym członkowie nieformalnego klubu sportowego Łódź Ski Team trenują tu oraz organizują konkursy w skokach narciarskich na skoczni o punkcie konstrukcyjnym K-15. Tradycje skoków narciarskich na terenie Rudy Pabianickiej sięgają czasów przedwojennych, kiedy to harcerze z rudzkiego hufca zbudowali tu skocznię narciarską (1934 r.) W latach 70-tych XX wieku przy okazji powstawania łódzkich osiedli mieszkaniowych z wielkiej płyty wykorzystano ponad 260 tys. ton śmieci i gruzu zwożonych tutaj z budów na wyprofilowanie skoczni narciarskiej. Jej projektantem był łodzianin – Edmund Boroński. Gotowa w 1969 roku skocznia spełniała standardy Międzynarodowej Organizacji Narciarskiej (FIS). W 2009 roku po latach zaniedbania i ruiny wyremontowali i odbudowali ją nastoletni pasjonaci skoków narciarskich. W 2010 roku rozegrano na Rudzkiej Górze I Mistrzostwa Centralnej Polski w skokach narciarskich.

Przed głównym wjazdem na teren bacówki znajduje się obszerny darmowy parking, widoczny na zdjęciu.

Lokalizacja GPS: 51.707691, 19.439422

Strony internetowe:

http://www.skoczkowiezlodzi.pl/

http://www.bacowkaujozka.pl

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Zabytkowy dwór na wyspie w Krześlowie| Zapora wodna i elektrownia w Skęczniewie nad Jeziorskiem| Kąpielisko „Słoneczko” na Jeziorze Bugaj w Piotrkowie Trybunalskim|
Facebook