Park im. księcia Józefa Poniatowskiego w ŁodziRSS

Powierzchnia tego zabytkowego, jednego z największych i najpiękniejszych parków w Łodzi to prawie 42 hektary.  Znajduje się on pomiędzy Alejami Jana Pawła II i Adama Mickiewicza oraz ulicami Stefana Żeromskiego, Radwańską i Parkową. Utworzony w 1910 roku na terenie dawnych lasów miejskich. Przez 7 początkowych lat funkcjonowania nosił nazwę „Ogrodu przy ulicy Pańskiej” (obecnie ul. Żeromskiego). W 1939 roku Niemieccy okupanci wydali zakaz wchodzenia do parku Polakom i Żydom. Zniszczyli pomnik Stanisława Moniuszki, stojący w ogrodzie i utworzyli korty tenisowe, z których korzystali niemieccy żołnierze. W parku znajdują się dwa cmentarze żołnierzy radzieckich poległych w ostatnim roku II Wojny Światowej. Na terenie obiektu  staw z charakterystycznym „mostkiem zakochanych”, rowerowy tor przeszkód (przy zbiegu Mickiewicza i Żeromskiego), plac zabaw dla dzieci.

Co tydzień w sobotę o godz. 9.00 rano w Parku J. Poniatowskiego odbywa się bieg – tzw. parkrun Łódź na dystansie 5 km. Każdy może wziąć w nim udział nieodpłatnie, po wcześniejszej rejestracji. Choć dokonywany jest pomiar czasu tempo biegu każdy z uczestników dobiera indywidualnie do własnych potrzeb i możliwości.

Plan Parku na stronie zielonalodz.pl >>

Lokalizacja GPS (parking): 51.7517449, 19.4420481

Po wojnie były tu kręcone zdjęcia do filmu „Zakazane piosenki”.

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

 

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Kąpielisko „Słoneczko” na Jeziorze Bugaj w Piotrkowie Trybunalskim| Błękitna zatoka niedaleko Pęczniewa nad Jeziorskiem| Starówka w Łęczycy|
Facebook