Pałac Edwarda Herbsta w ŁodziRSS

Otoczona wspaniałym ogrodem rezydencja Herbstów z 1875 roku jest częścią Muzeum Sztuki w Łodzi. Znajduje się obok stawu nad rzeką Jasień na terenie dawnej osady przemysłowej zwanej Księżym Młynem. W miejscu tym w XIX wieku wyrosło ogromne, znane na całym świecie przedsiębiorstwo włókiennicze Scheiblerów. Karol Scheibler założyciel i właściciel najpotężniejszych w Polsce fabryk włókienniczych wybudował tę neorenesansową willę w prezencie ślubnym dla swojej córki Matyldy. Wyszła ona za Edwarda Herbsta dyrektora w fabryce ojca i to od jego nazwiska pochodzi nazwa pałacu. Zgromadzono tu ekspozycję apartamentów i reprezentacyjnych wnętrz fabrykanckich z przełomu XIX i XX wieku. Oddano w nich ówczesny przepych i zatrzymano czas nawiązując do klimatu dawnej epoki, w której Łódź stanowiła międzynarodową potęgę przemysłową. Familie Herbstów i Scheilblerów były w czasach świetności przemysłowej najbardziej wpływowymi i najbogatszymi rodzinami w Polsce.

Na terenie muzeum znajdują się także zbiory dawnego malarstwa, rzeźby, grafiki oraz rzemiosła artystycznego.

Na uwagę zasługują artefakty dawnej osady przemysłowej: luksusowe lofty z czerwonej cegły, stanowiące dawniej budynki przędzalni Scheiblerów oraz dawne ceglane budynki mieszkalne robotników przemysłowych wybudowane przez łódzkich fabrykantów czyli tzw. famuły.

Adres: Łódź, ul. Przędzalniana 72

Muzeum Pałac Herbsta czynne jest w godzinach:

wtorek-niedziela: 11.00-17.00

poniedziałek: nieczynne

Ogród zewnętrzny otwarty jest do godziny 19:00

Wstęp odpłatny z wyjątkiem czwartków.

Strona internetowa:

http://www.palac-herbsta.org.pl/

Lokalizacja GPS: 51.754123, 19.484352

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Zapora wodna i elektrownia w Skęczniewie nad Jeziorskiem| Błękitna zatoka niedaleko Pęczniewa nad Jeziorskiem|
Facebook