Obiekt rekreacyjno-wypoczynkowy „Stawy Stefańskiego” w ŁodziRSS

Lokalizacja: Łódź, ul. Patriotyczna 3

Stawy Stefańskiego zlokalizowane są na terenie Rudy Pabianickiej w dzielnicy Łódź-Górna, pomiędzy ulicami: Patriotyczną, Głębinową, Rudzką i Farną.  Obecnie jest to jeden zbiornik o powierzchni ponad 11 ha i głębokości wody od 1 do 4 metrów. Znajduje się on w granicach Parku 1 Maja. Stanowi on poszerzone koryto rzeki Ner.

Największy akwen wodny w Łodzi do uprawiania sportów wodnych, nauki żeglarstwa w tym tzw. wakeboardingu w „Wake & Roll Park”. Odbywają się tu cykliczne regaty na żaglówkach, kajakach etc.

Istnieje możliwość wypożyczenia rowerów wodnych, kajaków.

Stawy są licznie odwiedzane a ich mikroklimat zachęca do pieszych i rowerowych wycieczek.

Historia

W przeszłości w miejscu tym znajdował się folwark Ruda z dworkiem, młynem wodnym i stawem. Nazwa obiektu pochodzi od nazwiska przedwojennego właściciela folwarku – Aleksandra Stefańskiego, który po I Wojnie Światowej uporządkował dziki staw i wybudował przy nim restaurację i przystań wodną dla łódek i kajaków. W 1901 roku uruchomiono linię tramwajową pomiędzy Łodzią a Pabianicami, która spopularyzowała piknikowe wycieczki  Łodzian i Pabianiczan nad stawy. W okresie międzywojennym staw miał powierzchnię ok. 6 ha. Po II Wojnie Światowej majątek upaństwowiono i rozpoczęto budowę ośrodka wypoczynkowego i kąpieliska. Pogłębiono i poszerzono także staw.  Wyremontowano restaurację nazwaną  „Barkares”, w której odbywały się słynne w okolicy potańcówki i potyczki na pięści miejscowych z żołnierzami stacjonującymi w jednostce wojskowej przy ul. Dubois. Na teren Stawów corocznie przybywały tabory cygańskie. W 1961 roku harcerze zbudowali tam przystań kajakową, co zwiększyło atrakcyjność tego miejsca.

Ciekawe strony, związane z miejscem:

Strona na Facebooku >>
www.rudapabianicka.fora.pl >>
rudapabianicka.com.pl >>

GPS: 51.696228, 19.435866

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

 

 

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Ośrodek Wypoczynkowy „Wodnik” w Bronisławowie nad Zalewem Sulejowskim| Plac Tadeusza Kościuszki w Aleksandrowie Łódzkim| Podziemna trasa turystyczna w Grotach Nagórzyckich|