Baseny termalne w PoddębicachRSS

Od niedawna z uroków basenów wypełnionych gorącą, naturalnie powstałą wodą można korzystać w centralnej Polsce. Do tych deficytowych w tej części kraju obiektów często pojawiają się kolejki chętnych szczególnie w okresie letnim. W odległości 15 km od Uniejowa najmłodszego polskiego uzdrowiska termalnego – w Poddębicach przy ul. Mickiewicza 19 utworzono baseny termalne „pod chmurką”. Koncesja na wydobywanie złóż gorącej wody, znajdujących się na głębokości 2 km pod ziemią wydana została przez Ministerstwo Środowiska. Procedury trwały 2 lata. Tyle czasu zajęły odwierty, badania hydrogeologiczne i analizy i dokumentacja. Temperatura tego podziemnego płynnego poddębickiego „złota” wynosi 71 stopni, jednak dla potrzeb zdrowotnych i rekreacyjnych jest schładzana. Baseny wypełnione gorącą wodą o właściwościach leczniczych otwarto w 2011 roku. Obiekt składa się z trzech niecek basenowych znajdujących się na świeżym powietrzu. Jest to doskonałe miejsce na wielogodzinne, aktywne i rodzinne spędzenie czasu. Można tu pograć w siatkówkę, popływać lub korzystać z kąpieli słonecznych. Rozwój tego regionu, dzięki uzyskanym pozwoleniom upatruje się w energetyce czyli odnawialnych źródłach energii, rekreacji, hydroterapii, balneologii, termoterapii a także rehabilitacji w pobliskim szpitalu. Woda geotermalna zasila również instalacje i fontanny w pobliskim (400 m) Ogrodzie Zmysłów znajdującym się naprzeciwko szpitala. W 2014 roku w Poddębicach na wzór miejscowości uzdrowiskowych otwarto pijalnię poddębickich wód termalnych. Woda zdatna do celów spożywczych charakteryzuje się niskim poziomem zasolenia i zawiera bogate składniki mineralne m. in. sód i wapń.

Plany wydobycia wody z gorących żródeł geotermalnych i inwestycji w energię odnawialną pojawiły się niedawno w Łodzi i Pabianicach. Termy Łódź wg planów inwestora spółki Cegal mają powstać do 2019 roku na Stawach Jana. Umowę podpisały w sierpniu br. władze Łodzi z inwestorem. W Pabianicach lokalizacja jest jeszcze nieznana, jednak projekt inwestycji przedstawiła w październiku br. spółka GER (Geothermal Energy Resources).

Strony internetowe:

https://www.facebook.com/Termy-Podd%C4%99bice-151069165053100/

http://www.geotermia.poddebice.pl/

Lokalizacja GPS: 51.8867695, 18.9545703

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

 

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Pałac Walewskich w Walewicach| Park miejski nad stawem w Zgierzu| Kolej wąskotorowa w Rogowie|
Facebook