Menu
Categories
Licznik odsłon: 3 864
Dawna cerkiew greckokatolicka w Jurowcach
13 lipca 2014 podkarpackie

Jurowce to wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Sanok, nad Potokiem Różowym. Przez wieś przebiega droga wojewódzka 886.

Wieś położona jest ok. 8 km od Sanoka przy drodze wiodącej do Rzeszowa

Dawna drewniana cerkiew greckokatolicka (tradycji wschodniej), wzniesiona w 1873 (obecnie parafia rzymskokatolicka pw. św. Jerzego). Przejeżdżając już z daleka widać trzy złocone, lśniące w słońcu kopuły. Zbudowana w stylu bizantyjskim. Od strony północnej klimatyczna murowana dzwonnica z 1905 roku. Pierwotnie cerkiew składała się z nawy, babińca, prezbiterium i przedsionka z bogatym oryginalnym wyposażeniem, które nie przetrwało do czasów obecnych. Ołtarz główny został oddzielony od nawy głównej stylowym ikonostas i pięknie rzeźbionymi carskimi wrotami. W 1924 do prezbiterium od strony południowej dobudowano boczną kaplicę. Od 1946 jest tu kościół rzymskokatolicki pw. św. Piotra i Pawła.

Historia
Większość cerkwi po drugiej wojnie światowej została porzucona, zniszczona lub „przerobiona” na kościoły rzymskokatolickie. Było to związane z tzw. Operacją „Wisła” wymierzoną w UPA (Ukraińską Powstańczą Armię) oraz akcją przesiedleńczą z terenów południowo-wschodnich Polski Ukraińców, Bojków, Dolinian  oraz mieszanych rodzin polsko-ukraińskich. Pierwotnym kryptonimem tej akcji był „Wschód”. Ludność wysiedlano na tereny ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (dzisiejsza Ukraina) oraz rozpraszano na terenie Polski głównie na ziemie odzyskane. O skali tej operacji świadczą informacje o ponad 140 tysiącach osób cywilnych które objęła.

 

Dodaj komentarz
** *