Wzgórze Zamkowe w SieradzuRSS

Wzgórze usypane przed XII wiekiem, stanowiące pierwotnie gród z fortyfikacjami obronnymi. W miejscu tym, w rozwidleniu Warty i starorzecza Żegliny jeszcze w czasach przed piastowskich skupiało się osadnictwo będące kolebką obecnego Sieradza. W I połowie XIV wieku gród został zniszczony przez Krzyżaków. Król Polski Kazimierz Wielki wykorzystał to miejsce pod budowę murowanego zamku. W kolejnych wiekach zamek był wielokrotnie odbudowywany i niszczony przez najeźdźców Szwedzkich, trawiony pożarami jednak trwał do końca XVIII wieku.

Wnętrzności wzgórza skrywają fragmenty dawnego zamku królewskiego oraz prawdziwą perłę architektoniczną na miarę europejską – ceglaną rotundę wybudowaną w XIII wieku.

Obecnie na Wzgórzu Zamkowym, sąsiadującym z Sieradzkim Parkiem Etnograficznym utworzono projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, który łączy nowoczesność z historią.

Zagospodarowanie i urządzenie historycznego Wzgórza Zamkowego z przedpolem zamku o powierzchni 1 ha oraz odtworzenie fosy zamkowej pochłonęły kwotę kilkudziesięciu mln złotych. Odtworzono naturalne koryto starorzecza Żegliny i pobudowano ciągi pieszo-rowerowe, nowe oświetlenie, ustawiono nowe ławki, kosze na śmieci. Powstała również platforma widokowa, kładki dla pieszych i rowerzystów, most, teatr plenerowy. Kamienie zabezpieczone metalową siatką i punkty świetlne wyznaczają mury dawnego zamku oraz rotundy która pełniła w średniowieczu funkcję kaplicy. Atrakcją Wzgórza Zamkowego są również odrestaurowane bunkry z czasów II wojny światowej, które wybudowali Niemcy, które jednak ani razu nie były użyte w czasie wojny.

Lokalizacja GPS: 51.593336, 18.747707

Więcej o dawnym zamku w Sieradzu przeczytać można na stronie: http://www.zamkilodzkie.pl/pliki/sier.htm

 

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

Dodaj komentarz


*

Losowe propozycje z regionu: Zalew Miejski „Starówka” w Ozorkowie| Kościółek św. Mikołaja w Słupi| Kolej wąskotorowa w Rogowie|
Facebook