Menu
Categories
Licznik odsłon: 5 675
Plac 11 Listopada i gotycka kolegiata w Łasku
2 lipca 2014 łódzkie

Łask jest miastem w województwie łódzkim, leżącym nad rzeką Grabią w powiecie łaskim. Odległość od Łodzi lub Sieradza to ok. 30 km, od Pabianic 16 km. Liczy ok. 18 tys. mieszkańców. Historia Łasku zaczyna się w XIV wieku. W XV wieku osada otrzymała prawa miejskie z rąk króla polskiego Władysława Jagiełły. Na terenie znajduje się lotnisko wojskowe z 32 Bazą Lotnictwa Taktycznego, gdzie stacjonują polskie i amerykańskie siły powietrzne oraz myśliwce F-16 w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Na zdjęciach ogródek piwny regionalnego browaru Koreb na zrewitalizowanym ze środków Unii Europejskiej Placu 11 Listopada. Odnowienie rynku sfinansowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Otwarcie zmodernizowanego placu nastąpiło 11 listopada ub. roku, w Narodowe Święto Niepodległości.

Składa się z nowoczesnej kanalizacji deszczowej i wodociągu, ledowego oświetlenia, fontanny, nowoczesnych ławek i granitowo-bazaltowej nawierzchnii, gdzie znajduje się pomnik, upamiętniający walczących o niepodległość w formie łuku triumfalnego – symbolu zwycięstwa.

Świetne miejsce na odpoczynek, lekturę książki z dala od miejskiego zgiełku.

Z placu widać urokliwą Kolegiatę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Łasku.

Jest to zabytkowy gotycki kościół z 1525 roku. Siedziba Łaskiej Kapituły Kolegiackiej. Kilkukrotnie trawiona pożarem. W 2010 roku rozpoczął się remont kolegiaty ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, czego efekty widać na załączonych zdjęciach.

GPS: 51.592697, 19.133377

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

Dodaj komentarz
** *