Menu
Categories
Licznik odsłon: 9 714
Park miejski nad stawem w Zgierzu
14 marca 2015 łódzkie

Park Miejski im. Tadeusza Kościuszki jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w województwie łódzkim. Już w 1826 roku utworzono tu ogród spacerowy. Pierwotnie nazywany był „Ogrodem Królewskim”. Od 1917 roku nosi nazwę Parku Tadeusza Kościuszki. Położony jest między ulicami Piątkowką i 1 Maja. Ma on powierzchnię 1,5 ha. Pośrodku parku znajduje się malowniczy staw z wysepką usypaną w latach dwudziestych XX wieku. Staw położony jest między ulicami Barlickiego (dawn. Wodna) i Piątkowską. Powierzchnia zbiornika to ok. 3,75 ha. Zbiornik tworzy widoczny na zdjęciach jaz spiętrzający wodę rzeki Bzury wypełniającą nieckę zbiornika.

Lokalizacja GPS: 51.8592215, 19.4062188

Podczas Plenerów Rzeźby Monumentalnej w Drewnie, które odbywały się w Parku Miejskim w latach 2004-2009, spod dłuta artystów wyszło kilkadziesiąt monumentalnych rzeźb o różnorodnej tematyce i wysokości nawet 4 metrów. Część z nich zainstalowano w Parku Miejskim, dając początek zgierskiej galerii rzeźby drewnianej. Część rzeźb widoczna jest na załączonych zdjęciach.

Na terenie parku znajduje się także nowoczesny plac zabaw dla dzieci, kolorowe rzeźby dinozaurów, siłownia do ćwiczeń plenerowych oraz park linowy. Ten ostatni składa się z trzech tras (zielona, niebieska i czerwona) o długości ok. 522 metrów i różnym poziomie trudności. Najłatwiejsza zielona trasa ma 3 metry wysokości. Najtrudniejsza zawieszona jest 10 metrów nad ziemią. W sezonie czynna jest przystań i wypożyczalnia sprzętu wodnego (rowerów wodnych, kajaków i łodzi).

Przed wojną staw nazywano Stawem Cylkiego. Dzierżawił go od władz miejskich Jan Cylke, który był właścicielem restauracji „Pod Złotą Rybką”, wybudowanej przy stawie. Organizowano tu potańcówki, ciszące się dużą popularnością wśród zgierzan. Dodatkową atrakcją tego miejsca była możliwość wynajęcia łodzi i pływania po stawie.

Rok po zakończeniu II Wojny światowej w tragicznych okolicznościach zginął syn Jana – Jerzy Cylke. Został on zastrzelony przez milicjanta. Dwa lata później Janowi Cylke odebrano koncesję na prowadzenie restauracji i dzierżawienie stawu.

Opisując park należy również wspomnieć przeprowadzony tu pod koniec XIX wieku słynny zamach na Franciszka Helszera, rzekomego zdrajcy, który zrezygnował ze zlikwidowania policyjnego prowokatora Józefa Śremskiego. Zamachu dokonał bojownik o sprawiedliwość społeczną członek „Proletariatu” Jan Pietrusiński. Został za to najpierw aresztowany przez carską policję a następnie w 1886 r. wyrokiem cara Aleksandra III powieszony na stokach Cytadeli Warszawskiej. Rodzice Jana Pietrusińskiego są pochowani na cmentarzu przy ulicy Piotra Skargi w Zgierzu, gdzie spoczywa również jego siostra Marianna Boniuszko.

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

 

Dodaj komentarz
** *