Menu
Categories
Licznik odsłon: 6 056
Park im. Juliusza Słowackiego w Pabianicach
4 czerwca 2015 łódzkie

Park o powierzchni 3,5 hektara, który rzeka Dobrzynka, przepływająca przez Pabianice przecina na część lewo i prawo- brzeżną.  Położony pomiędzy ulicami: Zamkową, Piłsudskiego i Gdańską. Park powstał na początku XX wieku. Znajdują się tu takie atrakcje jak: nowoczesny plac zabaw dla dzieci, cztery duże szachownice do gry w szachy, plac do gry w petankę (boule). Umieszczono tu także specjalną pochylnię dla osób niepełnosprawnych. W parku utworzono dwie ścieżki dydaktyczne: drzewa rodzime oraz pomniki przyrody.

Obiekt jest zamykany na noc w godzinach od 22.00 do 6.00 rano.

Uroczyste otwarcie zrewitalizowanego parku odbyło się 16 maja br. Koszty odnowienia wyniosły blisko 3 mln złotych,  z czego prawie 2 mln przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.  Odnowicielem parku jest także Fundacja „My Kochamy Pabianice” i prezes firmy Aflofarm – Andrzej Furman. Dzięki fundatorom i wykonawcom projektu przywrócono temu miejscu dawną przedwojenną świetność zarówno pod względem ekologicznym jak i wypoczynkowym i społeczno-rekreacyjnym. Nareszcie po wielu latach stagnacji w rozwoju miasta zrobiono coś wartościowego i pożytecznego dla jego mieszkańców.

Dziś mogą się oni pochwalić tym reprezentatywnym miejscem, które warto odwiedzić, zapoznając się przy okazji spaceru czy przejażdżki rowerowej z jego ciekawą historią i pamiątkowymi zdjęciami umieszczonymi na specjalnych stojakach wzdłuż alejek. W tym miejscu należy wspomnieć postać Zygmunta Rudnickiego – wieloletniego ogrodnika, organizatora i opiekuna parku Słowackiego oraz Parku Wolności. W okresie II wojny światowej rodzina Rudnickich zamieszkująca w „domu ogrodnika”, znajdującym się na terenie parku zmuszona została go opuścić. Sam park był zamknięty dla Polaków a jego nazwa zmieniona na „pastor Zimmer Park”. Lokalizacja w centrum miasta w sąsiedztwie Dworu Kapituły Krakowskiej (nazywanej potocznie zamkiem, obecnie Muzeum Miasta Pabianic), zabytkowego Kościoła Św. Mateusza (po drugiej stronie ulicy Zamkowej), kina TOMI oraz kamienicy, w której znajdowała się siedziba gestapo i Urzędu Bezpieczeństwa. Podczas prac nasadzono wiele gatunków kwiatów, roślin, drzew i krzewów.  Zabezpieczono brzegi koryta rzecznego. Wykonano ozdobne ogrodzenie parku. Rozebrano starą infrastrukturę, m. in. usunięto pozostałości muszli koncertowej, która spłonęła na początku lat 80. Utworzono nowe oświetlenie oraz ławki i kosze na śmieci w parku. Wybudowano też nową fontannę. Niedaleko niej, w odległości kilkudziesięciu metrów umieszczono nowoczesną samoobsługową toaletę.

Strona internetowa:

http://parkslowackiego.pl/

Lokalizacja GPS: 51.663928, 19.359963

Aktualna prognoza pogody Krajowego Instytutu Metereologii na 5 dni:

Dodaj komentarz
** *